05 Ocak 2018, 17:52 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MERAL AKŞENER VE ABDULLAH GÜL'Ü İYİ ANLAMAK

MERAL AKŞENER VE ABDULLAH GÜL'Ü İYİ ANLAMAK

Musa ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 249 kez okunmuştur

Geçtiğimiz günlerde 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. Çok tartışılan bu kararname ile ilgili olarak 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı açıklamalar hükümet ve AKP kanadında tam anlamıyla soğuk duş etkisi yarattı.
 
Abdullah Gül, 696 sayılı KHK ile ilgili olarak Twitter üzerinden, "15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı arkasına bakmadan sokağa çıkıp direnen kahraman vatandaşlarımızı koruma amacıyla çıkartıldığını düşündüğüm 696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum" açıklaması yapmıştı.
 
Bu tartışmalar devam ederken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bir mülakatta konuyu açıklamaya yönelik bir beyanat verdi.
 
İYİ Parti lideri Meral Akşener "Tokat ve Konya'da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz" ifadelerini kullandı ve bu konunun araştırılıp, bilgi verilmesini istedi.
 
Tartışmalar HÖH, SADAT yapılanmaları ile devam etti. Bizi olayın Türkiye genelini ilgilendirdiği kadar Tokat ayağı da ilgilendiriyor. Tokat’ta bazı başkanlar toplanarak İYİ Parti Lideri Meral Akşener’i söyledikleriyle değil, söylemediği sözler üzerinden yargılamaya başladılar.
 
İçişleri Bakanlığı yapmış deneyimli bir siyasetçi olarak Sayın Akşener’in silahlı eğitim kampları ile ilgili duyumların netleştirilmesine yönelik beyanatı sanki Tokat’ı karalamaya yönelik bir çalışma gibi sunulmaya çalışılıyor.
 
Tokat kadim değerlere sahip bir şehirdir.
 
Evliya Çelebi, Tokatlılarla ilgili olarak, “Halkı zevk ehlidir. Gariplerle dostturlar; kin tutmaz, hile bilmez, deryadil, haluk, selim ve halim insanlardır. Herkese iyi zanda bulunurlar. İyi geçinirler, hayırlı yapılar yaptırmaya hevesleri çoktur” der.
 
Türk tarihi kokan bir Selçuklu şehridir Tokat. Osmanlı döneminde ilim, irfan ve devlet adamları yetiştiren bir ocaktır. Onun bu özelliği günümüzde de devam ediyor.
 
Sayın Akşener’le yaptığımız görüşmeler de bu hasletlerimiz hep yad eder. Tokat’ın Türk siyasetinde ne kadar değerli olduğunu vurgular. Tokatlıların gönlünde olmanın, iktidara yürümede önemli olduğuna işaret eder.
 
Tokat ile ilgili olarak bu kadar güzel şeyler düşünen ve söyleyen bir Lider’in Tokat’ı küçük düşürmeye çalışacağını nasıl düşünebiliriz? İYİ Parti Liderinin dikkat çekmek istediği husus tamamen farklıdır ve biz bu oyunu daha önce gördük.
 
Tokat'ın özellikle Reşadiye, Niksar, Almus ilçeleri ile Sivas, Ordu ve Giresun bölgeleri arasındaki kırsal kesimde bir dönem terör örgütü DHKP/C ve TKP-ML TİKKO örgütü mensupları çeşitli eylemlerde bulunmadı mı?
 
1997 - 2009 yılları arasında PKK, Tokat kırsalında eylemler yapmadı mı? 2009 yılında PKK’nın Tokat kırsalında yaptığı eylemlerde şehitler vermedik mi?
 
Bütün bu olaylara karşı Tokatlılar dimdik ayakta durdu. Devletinin yanında yer aldı. Zaten Onbeşlilerin memleketi Tokat’a da bu yakışırdı. Eğer yine böyle bir durum varsa şimdiden tedbir alınmalı, dikkatli olunmalı ve hassasiyetle olayın üzerine gidilmelidir. Sayın Akşener’in istediği de dilediği de budur.
 
Açıklamaları üzücü, maksatlı, kötü niyetli bir beyan olarak görmek abesle iştigaldir. Burada asıl tartışılması gereken husus, Türkiye’nin içinde bulunduğu hukuksuzluk, adaletsizlik, yolsuzluk, yoksulluk, yoksunluk ve işsizliktir. Yani Sayın Gül’ü ve Sayın Akşener’i iyi anlamamız gerekiyor.


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]