04 Ağustos 2021, 16:06 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SIRA TOKAT AİLE PROJESİNDE

SIRA TOKAT AİLE PROJESİNDE

Eyüphan KAYA

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 75 kez okunmuştur

Anadolu’nun şirin kenti Tokat siz birçok hizmete layıksınız.
 
Burada valilik yapan merhum Recep Yazıcıoğlu hala gönlümüzün bir köşesinde yaşarken bir de aynı ilimizde Dr.Ozan Balcı gibi çalışkan, dürüst ve başarılı bir vali tekrar başarısıyla dikkat çekmeye başladı.
 
Elbette ki diğer valiler de kendince Tokat’a hizmetleri olmuştur ama fark oluşturmak başka bir şey, herkese nasip olmuyor.
 
Valimiz Diyarbakır Kayapınar merkez ilçede Kaymakam/kayyumken 14 ay gibi kısa bir sürede öyle bir heyecan oluşturdu ki 14 yıla bedel desem inanın, Tokat ilimize geldiğinde de proje üstüne proje yaparak yine ilde bir sinerji oluşturdu.
 
Tokat Eğitim, Tokat Tarım, Tokat Spor projeleri verimli bir tarzda işlerken şimdi de “Sıra Tokat Aile Projesinde” diyoruz.

Malum Temmuz ayının son haftasında Tokat ilimize iki günlük bir çalışma için gitmiştik, sağolsun valimiz bizi misafir etti ve bazı yararlı çalışmalar yaptık, bazı faaliyetlere katıldık. Haberleştirdikten sonra birçok duyarlı vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler geldi.
 
Bilen biliyor bizim Türkiye Aile Meclisi olarak birçok açıdan aileyle ilgili çalışmalarımız var.
Bir önceki ziyaretimizde Tokat ilimizin son üç yılın boşanma sayılarını Nüfus müdürlüğünden almıştık, doğrusu Tokat ilimize göre beklenmedik bir rakamda boşanma kararlarını görünce şaşırdık ve bu konuda bir çalışmanın olması gerektiğine inanıyoruz.
 
Valimiz ufku geniş ve çalışkan biri olunca bu sorunu da minimize edecek bir proje yapması gerektiği kanaati hasıl oldu.
 
Tokat şehrimizin başta il merkezi olmak üzere nüfusu kalabalık ilçelerinde epey boşanmalar olmuşken, bazı ilçelerinde 3-5 bazılarında da hiç boşanma vakaları olmadığı ortaya çıktı.
Boşanmanın hiç olmadığı iki ilçe ile, üç yıl boyunca sadece 3-5 olduğu ilçelere yönelik bir araştırmanın yapılması ve aile içi münasebetlerin rol model olabilmesi için başta şehir merkezi olmak üzere boşanmanın fazla olduğu yerleşim birimlerine yönelik bir çalışma yapmak için çok yönlü bir aile proje lazımdır.
 
Boşanma oranının yüksek olduğu ilçelerde boşananlar üzerinde nitelikli birer anket yaparak sorunların tespiti yapılıp boşanmaya neden olan bu sorunların ortadan kaldırılması için gerekli çabanın gösterilmesi gerekir.
 
Evlenmeyi teşvik adına projeye farklı bir renk katmak mümkün, evliliği ve genç yaşta evlenmenin, tertemiz, ıffetli evlenmenin bereketi üzerinde durulabilir.
 
Gerekirse nişanlı çiftler, hatta evli çiftlere yönelik dahi kurslar/seminerlerin verilmesi, ailede mutluluk kavramının yaşatılması, ön plana çıkması için çaba sarf edilmesi lazım.
 
Her seferinde 10 cami İmam-Hatibi ile imamın cami cemaatinden tercih edeceği 3 kişi ile yemekli toplantılar yaparak, genel sorunları öğrenmek ve aile ilgili nasıl bir çalışma yapılması gerektiği yazılı olarak fikirlerini almak ve bu aile projesinde yer almalarını sağlamakta fayda var.

Ağustos ayının son haftasının zafer haftası olması nedeniyle vatandaşlara kısa ve öz bir mesaj göndermek, tarihini anmak ve özüyle hemhal etmekte fayda var.
 
30 Ağustos zafer bayramı ile 1071, 27 Ağustos Malazgirt meydan muharebesi hatırlatılır, hatta Malazgirt savaşında Kürtlerin 10 BİN süvari ile verdiği katkı hatırlatarak ülkenin birlik beraberliğine bir vurgu da yapılabilir kanaatindeyim.
 
Tokat’ta gezerken birçok müzik mezunu gencin olduğu dikkatimi çekti, her belediyenin 8-10 kişiden oluşan birer koro orkestrası oluşturması ve insanın ruhuna gıda verecek, ilahi ve yanık türkülerin seslendirmesi için ayrı bir çalışmanın yapılması da bu projeye alınabilir. Haftanın bir günün de bu musiki çalışma yapılabilir diye düşünüyorum.
 
Bütün bunları düşünerek “Sıra Tokat Aile projesinde” diyor, Tokat’ın tüm sosyal dinamiklerinin desteklerini bekliyorum. Biz bu konuda valimize destek olursak bence Valimiz Dr.Ozan Balcı dünden razıdır.
 
Unutmayalım, aile millet olmanın olmazsa olmaz bir değeridir, aile dağıldığı anda toplumun huzuru kaçar, huzursuz bir toplumdan ne dünyevi ne de uhrevi açıdan kayda değer bir başarı elde edilir.
 
Vesselam...


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]