21 Nisan 2020, 13:57 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TEŞEKKÜRLER TOKAT HALKBANK

TEŞEKKÜRLER TOKAT HALKBANK

Musa ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 858 kez okunmuştur

Coronavirüs dünyayı kasıp kavuruyor. Görünmez düşman dünyayı titreten ülkeleri bile dize getirdi.
 
Belki şimdiye kadar yaşanan salgınlar kadar can almadı, fakat yayılma hızı, tedavisinin zor olması, aşısının daha bulunmaması büyük korku ve paniğe sebep oluyor.
 
Korku ve paniğin getirdiği küresel ekonomik kriz ise en az hastalık kadar insanlığı olumsuz etkiliyor. Şirketler iflas ediyor, işçiler işsiz kalıyor, toplumlar yoksullaşıyor.
 
Dünyada birçok ülke ve vatandaşları kendi derdine düşmüş durumda. Bir ferdiyetçilik almış başını gidiyor.
 
Ülkemizde ise bir dayanışma söz konusu. Herkes elinden geldiği kadarıyla paylaşmaya, yardımlaşmaya çalışıyor. İşletmeler bütçeleri ölçüsünde, ayakta duracak kadar özveri gösteriyor.
 
Hükümet kaynaklar ölçüsünde vatandaşının, çalışanın, işletmelerin arkasında duruyor, destek paketleri açıklıyor.
 
Böyle bir ortamda sorunların çözümünde bankaların da destek olması, kredileri ertelemesi, müşterilerine kredi desteği vermesi gerekiyor.
 
Hani düne kadar güçlü bankacılık sistemimizle öğünüyorduk. Bankalarda her yıl milyarlarca lira açıklıyordu. Fakat gördük ki özel bankalar kara günde dost olmadıklarını ortaya koydular. Devletin desteği ile her yıl milyarlarca lira kazanan bu özel bankalar, şu sıralarda ortalarda yoklar.
 
Öyle güzel reklam veriyorlar ki, insan onları kurtarıcı olarak görüyor. Öyle gürlüyorlar ki, susuz kalan toprağı sulayacak yağmurlar inecek sanki. Maalesef bunların hepsi hikâye, sadece gürlüyorlar. Mış, mişlerle günü geçiriyorlar. Arkalarını kurtarma peşindeler.
 
Üstelik özel bankalar taksit öteleme, vade uzatma işini bedava da yapmıyor. Makul faizler kabulümüz de... Anlaşılan bazı bankalar buradan da ekstra kâr elde etme sevdasında. Herkes hesabını buna göre yapsın...
 
İşte böylesine kritik günlerde Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank yani kamu bankaları oldukça cesur adımlar attılar ve kredi ödemelerini ertelediler, kolaylaştırdılar.
 
Halkbank’ın Tokat özelinde söylüyorum. Başvuru yapan esnaf ve sanatkâra desteği sonuna kadar açtı. Kredi derecelendirmesine bakmadan, icraya, borca bakmadan, bahane üretmeden herkese destek olmaya çalışıyor. Halkbank Tokat Şube Müdürü Mükremin GÖNÜLve ekimi kocaman bir teşekkürü hak ediyor.
 
Devlet bankaları bu zor dönemde 6 aya kadar ödemesiz dönemden tutun da 12 aya kadar ilave vade verip hem bireysel hem de ticari müşterilerine ‘bu dönemde bir de kredi ödemeni kafana takma’ dedi. Sadece bununla da kalmadı kamu bankaları. Maaş müşterilerine 3 aylık maaş kadar kredi, çek ödemelerinde kolaylık, kredi kartlarında limit artışı gibi imkânlar da sundu.
 
Ekonomi yönetimi kamu bankalarının attığı bu adımlara vurgu yapıp özel bankaları da destek vermeye davet etti. Özel bankalarda ilk cesur adım İş Bankası’ndan geldi. Fakat diğer bankaların yaptıkları ise üzerinde durulması gereken bir durum olarak karşımızda duruyor.
Kriz sonrasında Hükümetin özel bankalarla ilgili politikalarını yeniden gözden geçirmeleri gerekmektedir.


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]