18 Nisan 2020, 19:23 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İYİ Kİ VARSIN OZAN VALİM!

İYİ Kİ VARSIN OZAN VALİM!

Eyüphan KAYA

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 405 kez okunmuştur

 
Malum Devletin sac  ayakları Yasama, Yürütme ve Yargı olmak üzere üç temel organ ve bu organların dal budaklarından oluşur.
 
Bu üç ana unsurun da en mühimi yasama organı olan Meclistir, onun için Meclise çok kaliteli vekillerin gitmesi birilerinin hoşuna gitmiyor. Bu genel seçimlerdeki liste yöntemi ile seçime gidilmesi de bundan kaynaklansa gerek.
 
Yargı adalet anlayışı içinde görevini yaparsa vatandaş daha da kendinden emin yaşar. Ama Hâkim ve Savcıların atama şekli buna pek müsait değildir, bu konuda bazı yenilikler gelmesine rağmen istenilen düzeye hala ulaşmadı, aslında yedi yıl avukatlık yapan kimselerden savcı, savcılardan da hakim seçmek lazımdır diye düşünüyorum. Bu konuda hususi makalelerim de var.
 
Yürütmeye gelince hükümet kabini ve onun mahiyetinde çalışan il valilikleri ve mahiyetindeki ilçe kaymakamları, bakanlıkların taşra uzantıları olan mahiyetlerindeki il ve ilçe müdürlükleridir.
 
Asıl devletin değeri bu bürokratik kadro/kurumlar üzerinde tezahür eder.
 
Buraya kadar “malumu ilan” tarzında bir açıklama oldu, asıl yazımda anlatmak istediğim örnek bir valinin yönetim tarzıdır.
 
Şu anda Tokat Valisi olan Dr.Ozan Balcı ondan önce Diyarbakır Kayapınar merkez ilçesinde Kaymakamı ve Belediye Başkan vekiliydi.
 
Ondan önceki zat belediyeyi iyi idare etmemiş, yavaş yavaş sıkıntıları kamuoyuna yansıyordu. Ancak Ozan bey bu göreve geldikten sonra öyle yönetim tarzı ile ilçeyi idare etti ki, eski yönetimin hataları da arada kayboldu.
 
Öncelikle ve özellikle belediye personelini düşünerek belediyede hem öğle yemeği çıkardı, hem de belli güzergahlar için personele servis tahsis etti.
 
Elliden fazla okulda z kütüphane, ibadethane ve abdesthane yaptırdı. Öğrencilere kısa bir zaman zarfında öyle kendini sevdirdi ki “Ozan Baba” olarak okullarda anıldı.
 
Diyarbakır Sempozyumuna ve Fuat Sezgin sempozyuma belediye olarak sponsor oldu.
 
Okullarda öğretmen ve öğrencilere 500 bin kitap dağıttı.
 
Sivil toplum ile iyi bir diyalog içindeydi, Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele derneğine hem kira hem tefrişat açısından destekte bulundu.
 
Bazı ilmi kurumların inşaatlarına demir ve çimento yardımında bulundu.
 
Kocaman bir ilçede nüfusunun onda birine dahi cevap veremeyen camilerin yetersizliğini görünce dört caminin temelini atmak ona nasip oldu. Engellilere hizmet verecek okullar yaptı. Engelliler günü organize ederek bir ilke daha imza attı.
 
Mümkün olduğu kadar belediyeye pek eleman da almadı. Çünkü belediyeye eleman almak iyi bir yönetim tarzı değil, belediye bütçesinden ödenen maaş belediyeye yük oluyor, dolayısıyla eleman şişirmesi belediyenin iş yapma imkanını zorlaştırıyor.
 
Samimiyetine inandığı herkesi dinler, duyduğu bir fikir varsa hemen yararlanırdı. İnsanı çok etkin dinlerdi, söylediklerinizin yapılma imkanı yoksa hemen söylerdi, bundan dolayı bu olmaz diye. Daha önemli bir konu ise o konuda hemen bir komisyon oluşturur ve kısa zamanda yapılması için talimat verirdi.
 
Cesur bir kişiliği vardı, bir defasında makamında birisi hafif sesini yükseltince hemen onu uyarır ve der ki, lütfen odamdan çık! Bir daha bu konuyu açma, elinden geleni de ardına koyma. Ben Türkiye Cumhuriyetinin Kaymakamıyım, bu ilçenin Recep Tayyip Erdoğan’ı benim! Tabi karşı taraf haksız da olunca gidiş o gidiş. 
 
Bu kadar vasıfları bir arada taşıyınca da Kaymakam “Ozan baba” oluyor.
 
Tabi bu anlattıklarım çalışmalarının çeyreğine denk gelir mi bilemem. Ama bu kadarı bile insanı heyecanlandırıyor değil mi? Yaptığı parklar, yetiştirdiği yüz binlerce fidan… hangi birini anlatayım.
 
Onun bir ifadesi vardı: “Allah bana iyilik yapmış, bana bu görevi yapmış, bana düşen de çok çalışmak, devletin malını milletin hizmetine harcamaktır.”
 
Acaba bu yönetim tarzını diğer mülki idare, mevkidaşlarına anlatma imkanı yok mu? Yoksa bu kapasitede insan mı mülkiyede yetişmiyor, diye merak ediyorum.
 
Bazı valilere tavsiyemdir, valilik size ağır geliyorsa bir hafta Tokat valisi Dr.Ozan Balcı’nın seminerine katılın derim. Öyle bir seminer yoksa İçişleri Bakanlığına tavsiyemdir, bir an evvel böyle bir seminer açsın.
 
Bütün bu yazdıklarımdan sonra devlet, adamlarıyla değer kazanır demek içimden geldi. “İyi ki varsın Ozan Valim”, iyi ki bu yazıyı yazmama sebep oldun.
 
Başarınızın devamını dilerim.


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.066 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]