29 Şubat 2020, 07:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

DEVLET AKLI ÇÖKMÜŞTÜR

DEVLET AKLI ÇÖKMÜŞTÜR

Musa ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 882 kez okunmuştur

Türk Ordusu son 45 yılda ilk kez bir saldırıda 33 şehit verdi. Kıbrıs Barış Harekâtında bile böyle bir durumla karşılaşmadık. Başımız dik, fakat yüreğimiz yanıyor. Dostum Putin’in oyunları, dostum Trump’ın gizemleri bize öyle bir noktaya getirdi ki, kimse ne yapacağını bilemez hale geldi.
 
Şimdi yapılması gereken nerede hata yapıyoruz, gittiğimiz yol nasıl bir yoldur? Sorularının cevaplarıdır.
 
Ekonomiyi, iç politikayı, adaleti, eğitimi bir tarafa bırakalım. Şu dış politika üzerinde enine boyuna bir tartışma açalım.
 
Yıllardır süren yanlış dış politika ve hayalperest "derin strateji" ütopyası hazin bir şekilde sonuçlanmıştır. Arap Dünyasından İran’a, Amerika Birleşik Devletlerinden, Rusya Federasyonu’na, Suriye’den Libya’ya kadar her alanda Türk Dış Politikası büyük bir hüsranla karşı karşıya bulunuyor.
 
Özellikle de Suriye Politikası. Türkiye tam anlamıyla Ortadoğu bataklığına çekilmiştir. Libya’da ise durum daha da kaotik! Kılıç kalkan ekibi ve mehter marşıyla hareket ediyoruz.
 
18 yıllık AKP iktidarında Türkiye, kurulduğu günden bu yana hiç bu kadar yalnız ve çaresiz kalmamıştı. 65 milyon insanın öldüğü, 40’a yakın ülkenin girdiği İkinci Dünya Savaşı döneminde bile Türkiye kendisine daha güvende hissediyordu.
 
Derin stratejiden, derin yalnızlığa gidiyoruz.
 
Ne acı.. Dünya tarihine damga vuran Türklüğün düşürüldüğü duruma bir bakın.
 
Artık naraların yetmediği, kükremelerin fayda vermediği bir döneme doğru gidiyoruz.
 
Üç bin yıla dayanan Türk devlet aklı şaşmış, kişisel hırslar sebebiyle devlet aklı çökmüştür.
 
Şimdi AKP iktidarının oturup, şapkayı önüne koyarak, muhalefeti ötekileştirmekten vazgeçerek derhal yeni bir ortak akıl üzerinde uzlaşma politikasını tüm ülkeye deklere etmesi gerekiyor.
 
Ulusal birlik için tarihi yanılgılardan ders çıkarıp gereği yapılmalıdır. Bir ülkenin tek adamla yönetilemeyeceği gerçeğini herkesin anlaması gerekiyor. Özellikle de Tek Adam’ın!
 
Bu iş öyle sağa sola Eytt çekerek, muhalefeti adam yerine koymayıp, kurumları yok sayıp önüne gelene el kaldırarak olacak bir iş değil...
 
Velhasıl ortak paydamız olan "Vatanımızın Bekası" için kimseye tavır alınacak zamanda değiliz...
 
Milli birlik ve beraberlik hepimizin ortak arzusudur...
 
Ancak bu konuda soru nettir. Nasıl ve hangi zeminde?
 
Bu zemin Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Gazi Meclisin tecrübesi bu konuda en önemli avantajımızdır.
 
İkincisi yok olmak üzere olan devlet aklının tekrar harekete geçirilmesi gerekmektedir. Kurumların eski saygınlığına kavuşturulması ve işlerliğinin artırılması elzemdir.
 
Dış politika atamaları siyasi parti mutfağından geçmemeli, kurum hafızası ve liyakat dikkate alınmalı ve kadim gelenek devam ettirilmelidir.
 
Türk Milleti her sıkıştığında bir Ergenekon çıkışı bulmuştur. Şimdi de bulacaktır. Şimdi beklenen kişisel hırs ve ihtirasların bir tarafa bırakılmasıdır.
 
Bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın tam zamanıdır.
 
Bu iş Dostum Putin’le, Dostum Trump’la olacak iş değildir.
 
Güvenilecek gerçek dost sağcısıyla, solcusuyla, muhafazakarıyla, milliyetçisiyle Türk Milletinin ta kendisidir.


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]