06 Ağustos 2019, 19:25 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SÖYLE BAKALIM MÜFTÜ EFENDİ...

SÖYLE BAKALIM MÜFTÜ EFENDİ...

Kemal VANLI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 268 kez okunmuştur

Çanakkale İl Müftüsüne soruyorum...
Tokat İl Müftüsünün de can kulağı ile dinlemesini... Lakin Çanakkale Müftüsü cevaplayamazsa kendisinin cevaplamasını istiyorum...
 
Diğer taraftan da, "Kızım sana söylüyorum, Gelinim sen işit" sözünde hareketle Diyanet İşleri Başkanı'nın aslında tüm bu soruların muhatabı olduğunu bilmesini... işitmesi ve not almasını bekliyorum...
 
- Dış güç neydi müftü efendi...?
 
- Kaz Dağları'nda ağaçlarımızı katlederek altın arayanlar dış güç değilse nedir...?
 
- Müslüman Türk yurdunun... Ki üzerinde on binlerce şehit verilerek destansı bir savaşın yaşandığı, kutsal vatan parçası Çanakkale'nin toprağını dış güçlere peşkeş çekip, ağaçlarını doğasını katlettirmek... Üstünde ziynetine, Altında zenginliğine,  el uzattırmak ne anlama gelir müftü efendi...?
 
- 104 yıl önce, Ateş kusan silahlarıyla gelip, on binlerce insanımızı, kolsuz, bacaksız, yersiz yurtsuz bırakan... on binlercesini öldüren... milyonlarcasını yetim, öksüz... Evlatsız ve dul bırakanlara peşkeş çekilecek yer midir Çanakkale müftü efendi...?
 
- Bu peşkeşse..; çekene, çektirene, susana ne denir müftü efendi...?
 
- Bu Çanakkale şehitlerinin... Bu şehit anaları, şehit babaları... o şehitlerin dul kalan eşleri...  yetim kalan çocuklarının kemiklerini sızlatmaz mı...? Bu kemikleri sızlatanlara ne denir müftü efendi...?
 
- Bunları ilk Cuma hutbesinde tane-tane anlatıp, Müslümanları hem topraklarına, hem ziynetlerine, hem zenginliklerine, hem ecdadın, hem de şehitlerin mirasına sahip çıkmaya çağıracak mısınız Müftü efendi...?
 
- Hemi müftü efendi...; Yoksa fabrikalarımız, bankalarımız, sigorta şirketlerimiz, limanlarımız ve dahi topraklarımız, aynı bu dış güçlere satılırken sustuğunuz gibi susacak mısınız....?
 
- Sizlere okusunlar diye kumar parasıyla imam hatip okulları, ilahiyat fakülteleri yapıp... Sözde size göre haram para ile okutup, imam, müezzin, müftü ve diyanet işleri başkanı yapan... Sonra yine aynı yerden kazançlarla maaşınızı ödeyenlerin işine gelen konuları mı anlatacaksınız hutbede...?
 
- Belki... Belki öğrendiğiniz ama ruhuna uygun yaşamadığınız... Uğruna savaşmayı bırakın mücadele dahi etmediğiniz dinin yasakladığı faiz devlet ve hükümet eliyle yaygınlaşırken sustuğunuz gibi... Zina suç olmaktan çıkartılırken seyrettiğiniz gibi, zulüm çoğalıp, dinin ve devletin temeli adalet katledilirken tırstığınız gibi... yine sadece seyredecek, yine sadece susacak mısınız müftü efendi...?
 
- Yine maaşınızı alıp, dinin diyanetin, devletin, milletin ve değerlerimizin altını oyanlara yol mu vereceksiniz müftü efendi...?
 
- Daha kısa sorayım mı müftü efendi...; Bugüne kadar ne Allah, ne de İslam için değil de, daha ziyade amirlerinize göre bir yol izlediğiniz gibi.... bugün de aynısını mı yapacaksınız...?
 
- Kurtuluş savaşında içinizden bazılarınızın milli mücadeleyi başlatanları taşlattığınız gibi... Bazılarınızın, Milli mücadele liderleri hakkında ölüm fermanları verdiğiniz gibi... Hatta aranızdan bazılarının, "keşke yunan kazansaydı" dediği gibi mi yapacaksınız müftü efendi...?
 
- Ki...; bugün de hala bağımsız Türkiye, bağımsız millet mücadelesi verenleri dinsizlikle suçlayıp, işbirlikçileri İslam'ın temsilcisi mi ilan edeceksiniz... Yada zaten ediyor musunuz...?
 
- Ha müftü efendi...; bugün Çanakkale'de tekrar başlayan mücadelede, bu toprakların namusu Kanadalı çizmesinden kurtarılırsa, dün olduğu gibi aranızdan bazıları, "keşke Kanada kazansaydı" diyecek mi...?
 
- "Tam olarak doğruları dahi söyleyemeyen... Toplumun örnek insanları olarak doğru yerde duramayan ne kadar Diyanet İşleri başkanı varsa... Ne kadar müftü ve imam varsa... hepsinin aldığı maaş haramdır..." dersem bu yanlış bir tespit mi olur müftü efendi..

- Görev ve sorumluklarını hakkıyla yerine getiremeyen... Yeri gelince Ömer olamayan... Ali olamayan... Ebubekir, Hamza olamayan müftü ve imamlar...; bu halleriyle  Allah ve İslam'a ihanet içinde değilse nedir müftü efendi...?
 
- İslam, iki tane siyasetçi müsveddesinin itip kakacağı... El bezi gibi kullanıp, hırsızlıkları, tecavüzleri, yolsuzlukları, zulümleri temizleyeceği bir şey midir müftü efendi...?


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Hatuniye Camisi zamana meydan okuyor
Tokat'ta, Osmanlı Sultanı 2'nci Beyazıt'ın annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılan 534 yıllık Hatuniye Camisi, aradan geçen yıllara rağmen dimdik ayakta. Halk arasında Meydan Camisi olarak da anılan ibadethane, Tokat'ta yapılmış en güzel Osmanlı eserlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]