09 Kasım 2018, 16:21 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KUVAYI MİLLİYE, ATATÜRK VE 10 KASIM..

KUVAYI MİLLİYE, ATATÜRK VE 10 KASIM..

Musa ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1178 kez okunmuştur

Avrupa’yı titreten Avrupa Hun İmparatorluğunun komutanı ve hükümdarı Attila, kendisine “Hangi asil ailedensiniz” diye sorulduğunda, "Ben asil bir milletin evlâdıyım" der.
 
Yüzlerce yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de, “Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir” ifadelerini kullanır.
 
Atatürk milliyetçidir.
 
Atatürk’te Türk milleti sevgisi o kadar derindir ki, “Millet sevgisi kadar büyük sevgi yoktur. Kurtuluş Savaşı’nda benim de milletime ettiğim birtakım hizmetler olmuştur zannederim. Fakat bunlardan, hiçbirini kendime mal etmedim. Yapılanın hepsi milletin eseridir” sözlerini söyler.
 
Atatürk muhafazakârdır.
 
Dinsiz diye lanse ettiğiniz Mustafa Kemal, 1930 yılındaki bir konuşmasında, “Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur. Yalnız şurası var ki din, Allah ile kul arasındaki bağlılıktır. Softa sınıfının din simsarlığına müsaade edilmemelidir. Dinden maddî menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir. İşte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsaade etmiyoruz” konuşmasını yapar.
 
Atatürk halkçıdır.
 
Cumhuriyeti ilan ederek, halkın kendi iradesini yönetimde görmesini sağlamıştır. Halkın refah seviyesini artırmak için her il ve ilçeye fabrikalar ve işletmeler açılmasını sağlamıştır.
 
Atatürk ilericidir.
 
İlmi, bilimi ülkenin kalkınmasında esas kabul etmiştir. Kısa süre içerisinde ülkede demiryolları, karayolları yapılmıştır. 
 
Atatürk Kuvayı Milliyecidir..
 
Mareşal Fevzi Çakmak şöyle diyor: "Mondros Mütarekesi'nden sonra bir uçaktan Anadolu'ya bakılsaydı yer yer yanan ateşler görürdünüz. Bunlar pırıl pırıl yanan çoban ateşleridir."
 
Bu çoban ateşleri sönmemeliydi, birleştirilip büyütülmeliydi. İşte Atatürk, bu çoban ateşlerini birleştirip ulusal direniş ateşine dönüştürdü.
 
Kimler Kuvayı Milliyeciydi diye sorarsanız, sayayım;
İki öküzünden birini orduya veren köylü Mehmet Amca..
Kağnıyla cepheye cephane taşıyan Hanife Teyze..
Bıyığı terlememiş, şehitliğe koşan Anadolu'nun evlatları..
Evladını değil, ordunun cephanesini düşünen kadınlar..
Kara Fatmalar, Nenehatunlar..
Cepheden yeni dönmüş, tekrar cepheye koşan kahramanlar..
Tek kolu, tek ayağı olmayan engelsiz yiğitler..
 
Evet, bugün 10 Kasım Atatürk’ü anma günü. Atatürk’ü ve onun gibi bu ülkeyi düşünen kahramanları unutturamayacaksınız! Bu milleti özünden uzaklaştıramayacaksınız!
 
Bu topraklardan, bu ülkeden Türklüğü, andımızı silemeyeceksiniz.
 
Ne diyor Ziya Gökalp; “Türklük, hem mefkûrem, hem de kanımdır. Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil!
 
Bugün hepimiz Mustafa Kemaliz…
Bugün hepimiz Kuvayı Milliyeciyiz..
 
Bu topraklar için can veren ceddim, bu ülke için ömür tüketen Atam, senin yolundayız..


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]