• 0

27 Ağustos 2018, 14:00 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Kul Himmet, Almus Görümlü'de anıldı

Kul Himmet, Almus Görümlü'de anıldı

Alevi Bektaşi kültürün 7 büyük ozanından biri olan Kul Himmet, Tokat'ın Almus İlçesine bağlı Akarçay Görümlü Beldesinde yapılan etkinliklerle anıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

AKARÇAY GÖRÜMLÜ BELDESİNE KUL HİKMET KÜLTÜR MERKEZİ

Tokat Almus Akarçay Görümlü Beldesinde bu sene 20.si düzenlenen Kul Himmet Kültür ve Sanat Etkinliği çerçevesinde Kul Himmet Kültür Merkezi açılışı gerçekleştirildi. 
 
20. Kul Himmet Kültür ve Sanat Etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Akarçay Görümlü Belediye Başkanı Erdoğan Çoban, Kul Himmet’in torunlarının belde ve köylerinde yaşamaya devam ettiğini, bu ocağın yüzyıldan bu yana inanç yapılarını koruyarak, kültür ve geleneklerini devam ettirdiğini belirterek, “Kul Himmet’in tüm deyişleri arı duru Türkçe ile yazılmıştır. Kul Himmet, Alevi Bektaşi inancında olmazsa olmazlarındandır. Alevilik Bektaşilikte Kul Himmet’in zakirliği ortaya çıkmıştır.  Burada onun şanına yakışan 3,5 dönümlük bir alanda kültür merkezi inşa ettik” dedi.
 

TÜRKİYE’DEKİ 10 KÜLTÜR MERKEZİNDE BİRİSİ

Kul Himmet Türbesi ve Molla Abid Türbesinin aslına uygun olarak yapıldığını sözlerine ekleyen Akarçay Görümlü Belediye Başkanı Çoban, konu ile ilgili çalışmaları uzunca süredir yaptıklarını, kamulaştırma çalışmaları yürüttüklerini, mahkemeler süreçlerini takip ettiklerini, sonunda da Kul Himmet Kültür Merkezi’ni faaliyete geçirdiklerini söyledi.

Kültür merkezi bünyesinde cemevi, aşevi ve kurban kesme yerlerinin bulunduğunu çok amaçlı bir sosyal donatı alanı olduğunu aktaran Erdoğan Çoban, “Kültür merkezimiz Türkiye’deki ilk 10 arasına girecek bir merkez olmuştur” ifadelerini kullandı.

AZİZ KOCAOĞLU’NA TEŞEKKÜR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Servitopu’na katkılarından  dolayı teşekkür eden Başkanı Çoban, “Kültür merkezimiz sadece beldemize değil, Türkiye genelinde ziyaretçileri sebebiyle alevi yurttaşlarımızın tamamına hizmet sunacaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.

“AKP AYRIŞTIRIYOR, ÖTEKİLEŞTİRİYOR”

Törenlerde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, AKP’nin Türkiye’yi ayrıştırdığını, insanların kutuplaştırdığını, ötekileştirdiğini belirttiği konuşmasında ekonomik krizi bile çözüm üretilecek bir konu olarak değil, toplumsal hassasiyetler üzerinden yürüttüğü algı operasyonu ile yürüttüğünü kaydetti.

AKP İktidarının Türkiye’ye büyük zararlar verdiğini anlatan Onursal Adıgüzel, günümüzde de Kul Himmet gibi tarihe mal olmuş, toplumu kaynaştıran bireylere ihtiyaç olduğu, alevi ve Türk kültürünü en güzel şekilde topluma bir ozan adına bir kültür merkezi açılışından bulunmaktan dolayı da son derece memnuniyet duyduğu söyledi.
 
“TOKAT EN ÇOK GÖZ VEREN İLLER ARASINDA”

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da konuşmasında, “Derler ki, oturduğun yeri pak et, yediğin lokmayı hak et. Akarçay Görümlü’ye girdiğimden itibaren oturduğu yeri pak eden bir belediye başkanı ile karşılaştım. Bu anlamda belediye başkanımıza verdiği hizmetlerden dolayı bir kez daha teşekkür etmek isterim.  Tokat en çok göç veren illerden birisidir. Bunun bir sebebi var.  Bizim bu diyarları aşa ve işe mahkûm edenler, bugünkü iktidarın uyguladığı yanlış ve yanlı politikalardır. Bizi gurbet illere gönderen onlardır. Şeker fabrikamızı, sigara fabrikamızı kapatanlar, tarımı ve hayvancılığı da geçim kaynağı olmaktan çıkarmışlardır. Bu acı bir tablodur, göçün ana sebebidir” ifadelerini kullandı.
 

“İNANCIMIZI ERKANIMIZI BİLMİYORUZ”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da konuşmasında özetle şu konular üzerinde durdu:
Kul Himmet, alevi bektaşi kültürünün olmazsa olmaz 7 ozanından birisidir. Kul Himmet sadece, Görümlü Beldesinin, Almus İlçesinin, Tokat İlinin ve Türkiye’nin bir değeri değildir. Yaşadığı dönem itibariyle, ortaya koyduğu felsefe itibariyle, ortaya koyduğu inanç yapısı itibariyle tüm insanlığın ortak değeridir. Maalesef bizler bulunduğumuz topraklardaki değerlere sahip çıkmada eksik kalıyoruz. Kul Himmet’in birleştirici rolü, ortaya koyduğu düşüncü yapısı insanlığı kurtaracak, birleştirecek yoldur.  Bir öz eleştiri yapacak olursak, önce yöremizin tarihini, kültürü bilmiyoruz. Sonra da inancımızı, erkanımızı bilmiyoruz. Bilenlerimiz az kalmış, yeni yetişen gençlik ise bunu bir etkinlik düzeyinde veya gelen sanatçıları dinleme şeklinde ele almaktadır. Kültürümüzü erkanımızı öğretmek ve yaşatma konusunda Belediye Başkanımızı katkılarından dolayı kutluyorum.”

“KUL HİMMET MERKEZE İNSANI KOYMUŞTUR”

TBMM İdare amiri Kadim Durmaz da konuşmasında,  Kul Himmet’in alevi geleneğindeki 7 ozandan birisi olduğunu belirterek, “Kul Himmet merkeze insanı koymuştur. Onun etrafında edebi erkanı şekillendirmiştir” dedi.

Kul Himmet Etkinliklerinin tarihi geçmişi hakkında bilgiler veren Kadim Durmaz, “Kültür otantik olarak yaşandığı zamana ve çağa göre muhafaza edilerek aslını koruyarak gelişen dünyaya göre katkıda bulunuyorsanız makbul oluyor. Bu kültür merkezinin kültürü, edebi, erkanı gelecek nesillere aktaracağına inancım sonsuzdur. İki dönemdir oylarınız ile şahsımı milletvekili olarak gönderiyorsunuz. Arkadaşlarımla birlikte sizleri onurlu bir şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. İşimiz zor, ama bu ülkede Kurtuluş Savaşının yapıldığı günlerden daha zor değil. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Buradaki bir muhtarlık için İstanbul’dan, Bursa’dan, Ankara’dan, Manisa’dan seçmen aktarmayalım. Bu aktarılan seçmenler oradaki yerel yönetimlerin elimizden gitmesine sebep oluyor.

Toplantıya CHP Tokat İl Başkan Yardımcısı Güner Katran, Almus İlçe Başkanı Gültekin Çağlar,  CHP Milletvekili Adayı Çağdaş Kurtgöz, Gölgeli Belediye Başkanı İbrahim Karahan, Kemalpaşa Eski Belde Başkanı Erdal Kıran, CHP İl Genel Meclis üyeleri Tuncay Kesler, Yılmaz Özer ve misafirler katıldı.

Ulusal ve yerel sanatçıların konserler verdiği etkinliklerde halk oyunları ve gösteriler sergilendi. Ayrıca Türk Kültüründe ve Türk Edebiyatında Kul Himmetin Yeri konulu panel düzenlendi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]