• 0

30 Haziran 2018, 01:14 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Turhal Şeker'de 100 kişinin işine son verildi

Turhal Şeker'de 100 kişinin işine son verildi

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının ardından Turhal Şeker fabrikalardasında sendikalı işçi olarak çalışan 100 kişinin işine son verildiğini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının ardından fabrikalardaki işçi sürgünlerini ve çalışanların durumunu hakkında yazılı bir açıklama yaptı.
 
Şeker Fabrikası çalışanlarıyla ilgili açıklama yapan Durmaz; “Fabrikalarda çalışanların durumunun ne olacağı konusundaki belirsizlik devam ederken bazı fabrikalarda sürgünler yaşanmaya başladı bile. En son işçileri fabrika binasına bile almayan yetkililer bugün işçi kıyımı için harekete geçtiler.
 
Özelleştirme kararı ile yangından mal kaçırır gibi satışa çıkarılan şeker fabrikalarından birisi olan Kayseri Şeker Fabrikasının satın aldığı Turhal Şeker Fabrikasında çok sayıda işçinin görev yeri değişti. İçiler fabrika binasına bile sokulmadı.”  dedi.
 
"Önce Sendikalı İşçiler Gönderildi”
 
Hükümetin “Fabrika özelleşirse kimse mağdur olmayacak, işçilerin haklarını koruyacağız” sözünü hatırlatan Durmaz; “özelleştirme kararı alınırken verilen sözlerin hiç biri tutulmadı, işçiler 30 yıldır çalıştıkları ekmek kapısından bir gecede kovuldular. Özelleşen 14 Şeker Fabrikasında bulunan 169 mühendisin durumunun ne olacağı da henüz belli değil! Kayseri’den 20 Mühendis getirileceği haberleri var, Turhal’da yaşayıp, hayatını düzenini kurmuş, işçilerin, mühendislerin gelecekleri belirsiz ve umutsuz!"
 
Turhal esnafı, çiftçisi, nakliyecisi, besicisi, geleceksizlik ve karamsarlık içinde!

“78 Bin Şeker Pancarı çiftçisi henüz yaşayacakları mağduriyetin farkında değil, Turhal’ın küçük esnafı, sanatkârı, besicisi, nakliyecisi karamsarlık ve geleceksizlik içindedir. İşçilerin haklarının korunduğu da yok! Turhal Şeker Fabrikasında önce Sendikalı işçi olarak çalışan 100 kişinin ilişiği kesildi. Bu fabrikalar özelleşirse herkes kaybeder demiştik! Şimdiden kaybetmeye başladık!“
 
Turhal şeker fabrikası yok pahasına satıldı
 
Turhal Şeker Fabrikası 2016-2017 kampanya döneminde 848 bin ton şeker Pancarı işlendi, 374 milyon TL tutarında 113 bin ton şeker üretildi.
 
17. 628.000 milyon tutarında 33 bin ton melas, 28. 611.520 milyon tutarında 204.368 ton küspe üretildi.
 
Bir yılda 420. 239.520 TL ciro yapan Turhal Şeker fabrikamız 569 milyona, 612 000 metre kare arazi ile yok pahasına satıldı!
 
 Devletimiz Şeker Fabrikasını kurarken o zamanların nahiyesi Turhal’a arazisini bağışlayan dedelerimizin bu satışla kemikleri sızlıyor.
 
Üreten ve bu kadar yüksek ciro yapan bir fabrikayı özelleştirmek neden?
 
Türkiye de satışı yapılan fabrikalardan sadece Turhal’ın acele ile satışının onaylanması da manidar?
 
Turhal bu özelleştirme sebebiyle uzun vadede çok şey kaybedecek, Türkiye çok şey kaybedecek!
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]