• 0

10 Mayıs 2018, 13:11 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Ataköy'de 300 yıllık gelenek sürdürülüyor

Ataköy'de 300 yıllık gelenek sürdürülüyor

Ataköy Belediyesi Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri bu yıl 13 Mayıs 2018 Pazar günü Ataköy Beldesi Adalıgöl Piknik ve Mesire Alanı'nda gerçekleştirilecek.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Ataköy Belediye Başkanı Servet Durmuş, etkinlikte Gülcihan Koç, Sevgi Arslan, Vahide Harbelioğlu ve Sedat Durmuş’un konser vereceğini, ayrıca Yöresel Güreş Müsabakaları düzenleneceğini söyledi.
 
 
“TÜRKMEN KÜLTÜRÜ ATAKÖY’DA YAŞIYOR”
 
Ataköy'ün bilinen en eski kültürel etkinliğinin her yıl kutlanan Hıdırellez olduğunu ve bu etkinliklerin köyün kurulması ile başlandığı ifade eden Belediye Başkanı Servet Durmuş, “Ataköy halkı; Orta Asya’dan, İran Horasan bölgesinden, Gümüşhane Ekizli’ye oradan da Niksar Ovası'na gelmişler. Buradan da 1700'lü yıllarda Almus Niksar arası geçiş güzergâhına, Yeşilırmak yakınına konmuşlar. Sonraki yıllarda köyün şuan bulunduğu yere yerleşmiş, yurt edinmişlerdir. Beldede yaşayanların tamamı Türkmen kültürü yaşamaya devam etmektedir” dedi.
 
“HIDIRELLEZ KADİM GELENEĞİMİZİN EN BELİRGİN PARÇASIDIR”
 
Ataköy’de yüzlerce yıl Alevi ve Sünnilerin kardeşçe yaşadıklarını ifade eden Başkan Durmuş, “Ataköy, eski ismi ile Kızıldere, Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşayan nadir beldelerden biridir. Hıdırellez etkinliklerimiz de kadim geleneğimizin en belirgin parçasıdır. Hıdırellez etkinliklerimize sadece Ataköylüleri değil, tüm Tokatlıları bekliyoruz. Ayrıca Türkiye’nin birliğine katkı veren beldemize böyle önemli bir günde ülkemizin her yerinde gelecek kişileri konuk etmekten de mutluluk duyacağız” ifadelerini kullandı.
 
Kültür ve Turizim Bakanlığının katkılarıyla yapılan etkinliğin sunuculuklarını Buket Önder Arslan, Şenol Yabansu ve Turan Çakır yapacaklar.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]