• 0

27 Haziran 2022, 16:49 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Tokat'ta 4. Buzağı Güzellik Yarışması' gerçekleştirildi

Tokat'ta 4. Buzağı Güzellik Yarışması' gerçekleştirildi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsünde Tokat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen yarışmada, sahiplerince getirilen üç kategoride 33 buzağı yarıştı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
TARIMI DAHA BİLİNÇLİ YAPIYORUZ

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Buzağı Güzellik Yarışmasında yaptığı konuşmada, günümüzde tarımı bilinçli yapmanın en önemli unsur haline geldiğini söyledi. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine teşekkür eden Hatipoğlu, "Tokat'ta devletimiz, ülke genelinde olduğu gibi tarım ve hayvancılığı fazlasıyla geliştirebilmek, kalkındırmak ve çiftçimizi yönlendirmek için çeşitli çalışmalar yapıyor, bundan sonra da yapmaya devam edecek. Çalışmalarımızı her geçen gün artırma hususunda büyük çaba içerisindeyiz. Tarımı daha bilinçli, daha özverili ve modern usullerle yapmak şeklinde yönlendirmelerimiz bundan sonra da devam edecek" ifadelerini kullandı.

Tokat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, yaptığı konuşmada, “Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği 5996 sayılı kanuna göre esas kurulan asli görevi ıslah faaliyetlerini yürütmek olan 81 ilimizde örgütlenmiş 1 milyon 100 bin üye işletmeye sahip 8 milyon 500 bin büyükbaş hayvan sistemine kayıtlı olan Türkiye’nin en güçlü sivil toplum örgütlerinden birisidir. İlimizde ise birliğimizin 2005 yılında kurulmuştur. Tokat merkez ve ilçelerinde çalışmalarına ve faaliyetlerine devam etmektedir. Kuruluş amacımız ıslahtır” dedi.
 

KARASIĞIRLARIN ISLAHINI YAPTIK

Tokat’ta yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren İlhan Köten, “İlimizde ıslah çalışmaları hususunda bugüne kadar neler yaptık?  Şu an ki durumumuz nedir? 2000’li yılların başına ilimizde yaklaşık 250 bin civarında büyükbaş hayvan varlığımız vardı. Bu hayvanlarımızın yaklaşık yüzde 75’lik kısmı karasığır ve yerli ırk dediğimiz et ve süt yönünden düşük verimli, buzağıları da kalitesiz hayvanlardı. Bakanlığımızın başlatmış olduğu ıslah çalışmaları doğrultusunda paydaşlarımız Tarım il müdürlüğü, veteriner hekimler odası ve damızlık birliğinin özverili çalışmaları neticesinde o yıllarda yıllık ortalama 55- 60 bin civarında suni tohumlama yapıldı. Bu çalışmalarımızın ve emeğimizin karşılığını çok şükür gayet iyi bir şekilde aldık. Şu an itibari ile baktığımızda ilimizde yaklaşık 300 bin civarında büyükbaş hayvanımız var. Bu hayvanların yüzde 85’lik kısmı ıslah edilmiş et ve süt yönünden verimleri artırılmış ve buzağıları kaliteli doğmaya başlamıştır. Bu verimlerin artması hem ülke ekonomisine hem de direkt üreticinin cebine yansımıştır” şeklinde konuştu.
 
 
Hedefleri hakkında da bilgi veren Köten, “Avrupalı bir çiftçi yıl bazında bir hayvandan ortalama 350 kg karkas et ve 25 litre de süt üretebilmektedir. Bizde ise şu anda 280 kg karkas et ve 15 litrede süt üretimi vardır.  Bunu inşallah daha üst seviyelere hep birlikte taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

BUZAĞILARLA SAHİPLERİ ARASINDA BİR BAĞ VAR
 
Buzağı yarışması hakkında İlhan Köten şunları söyledi. “Herhalde buzağıları sevmeyen hiçimse yoktur. Buzağılar sevimli, cana yakın, güzel hayvanlardır. Fakat üreticilik yapan bizler için buzağı kelimesinin anlamı çok daha farklıdır. Şöyle ki bu hayvanların doğum esnasından tutalım da büyüme esnasına kadar yanlarında bizler oluyoruz. Çoğu doğumdan sonra ayağa kalkamaz.  İlk ağız sütünü ememez. Bu hayvanları biberonla emdirerek bir bebek gibi besler üzerlerine titreriz. Dolasıyla aramızda bir bağ oluşur buzağı bizler için evlattır, candır. Biraz sonra ıslah edilmiş hayvanlarımızdan doğan buzağılarımızı siz değerli katılımcıların huzuruna çıkartacağız ve bir yarışma yapacağız. Yarışma gereği tabi ki 1. 2. ve 3. seçmek durumundayız. Öncelikle şunu söylemek istiyorum: profesyonel bir jüri heyetimiz var.  Kendileri tarım il müdürlüğünde görevli zooteknik ve veteriner hekim arkadaşlardan oluşmaktadır.  Hakkaniyet noktasında, tecrübeleri konusunda kendilerine güveniyoruz ve kolaylıklar diliyoruz.  Değerli katılımcılar dereceye giremeyen buzağı sahiplerimiz üzülmesin katılan bütün buzağılarımıza ödüllerimiz olacak. Tüm buzağılarımız gönüllerin şampiyonudur.”
 

33 BUZAĞI YARIŞTI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsünde Tokat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen yarışmada, sahiplerince getirilen üç kategoride 33 buzağı yarıştı.  Değerlendirme sonucu simental ırkında "Aybeniz", holstein ırkında "Kumru", montofon ırkında ise "Oyunbozan" isimli buzağılar birinci seçildi. Dereceye giren buzağı sahiplerine ödülleri Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ve CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz tarafından verildi.
 
Değerlendirme sonucu simental ırkında "Aybeniz", holstein ırkında "Kumru", montofon ırkında ise "Oyunbozan" isimli buzağılar birinci seçildi. Dereceye giren buzağı sahiplerine ödülleri Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ve CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz tarafından verildi.

Etkinliğe MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, İl Jandarma Komutanı Albay Bahri Bostancı, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ile vatandaşlar katıldı.
 
 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.155 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]