• 0

09 Ocak 2018, 00:07 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Halit Sokağı'ndaki 60 Tarihi Bina Canlanıyor

Halit Sokağı'ndaki 60 Tarihi Bina Canlanıyor

Tokat'ta kent merkezinde bulunan Halit Sokağı'ndaki 60 tarihi bina, kamu ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle oluşturulan 3 milyon lira değerindeki proje ile turizme kazandırılacak. Projenin protokol imzası dün düzenlenen törenle atıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ta kent merkezinde bulunan Halit Sokağı'ndaki 60 tarihi bina, kamu ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle oluşturulan 3 milyon lira değerindeki proje ile turizme kazandırılacak. Projenin protokol imzası dün düzenlenen törenle atıldı.
 
 
Tokat Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tokat İl Özel İdaresi ve Tokat Belediyesinin ortaklığında gerçekleştirilen 3 milyon lira değerindeki projenin protokol imza töreni Taşhan'da yapıldı.
 
Tokat Valisi Ömer Toraman, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır tarafından imzalanan projeye Orta Karadeniz Kalkınma Ajansından da 800 bin lira destek sağlandı.
 
İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan'ın da katıldığı protokol töreninde konuşan Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansından alınan desteğin dışında kalan proje bedelinin Tokat Belediyesi tarafından karşılanacağını söyledi.
 
Çakır,"Bu proje temelde Halit Sokağı, yani Taşhan'ın yan tarafından başlayıp, Pervane Hamamı'nın oradan Ulu Cami'ye kadar olan akstaki evlerin dış cephelerinin yenilenmesini kapsıyor. Kesin rakam oluşmamakla birlikte yaklaşık 3 milyon liralık bir proje. Bu projenin oluşmasında İl Özel İdaremizin ciddi bir katkısı oldu. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının yaklaşık 800 bin liralık bir katkısı olacak ve geri kalan kısmının da belediyemiz bütçesinden karşılanması için bugün bu protokol imza törenini yapıyoruz" dedi. 
 
İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer ise, Tokat İl Özel İdaresi olarak projeye Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte destek verdiklerini ama projenin esas sahibinin Tokat Belediyesi olarak görülmesini istediklerini belirtti.
 
“Tokat'ın tarihi, turizmi bir başka olacak”
 
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kent genelinde yaptıkları yenileme, rehabilitasyon ve restorasyon çalışmalarına ek olarak bu projeyle birlikte çok önemli olan üç aksın birbirlerini destekleyecek çok önemli turizm adımları olduğunu ifade ederek, "Tokat'ın tarihi, turizmi inanın bir başka, bambaşka olacak. Tokat o tarihi şehir olmak anlamında da çok önemli adımlar atacak. Biz bunun yanına Ballıca Mağaramızı, medeniyetler şehri Niksar'ımızı, Kanal Tokat'ımızı ve birçok güzelliği, Tokat'ın gastronomisini de eklediğimizde kültürel anlamda, turizm anlamında Tokat önümüzdeki yıllarda çok daha kendinden söz ettiren bir il olacaktır. Biz bunu canı yürekten temenni ediyor, çabalıyor ve gayret ediyoruz. Bu noktadaki bir ve beraberce bunu düşünmek. Aynı görüş ve doğrultuda aynı bakış açısıyla tüm kurumlar olarak buna odaklanmak da bence son derece önemliydi" diye konuştu.
 
“Tokat’ın tarihi dokuları yeniden hayata geçiyor”
 
Tokat Valisi Ömer Toraman ise başta hükümet ve bakanlıklar olmak üzere yerel yönetimlerin de tarihi dokuları yeniden hayata geçirecek önemli projelere öncelik verdiğini dile getirerek, "Çok şükür her geçen yıl bu alanda daha çok kaynak ayırarak, daha çok zaman harcayarak, daha çok mesai harcayarak bu alana daha çok yönelmeye başladık. Bu hem merkezi hükümet açısından, bakanlıklarımız açısından böyle hem de yerel yönetimler açısından böyle. Yine çok şükür yerel yönetimlerimizde artık şehirlerde bu tip hassasiyetleri önceleyen projeler gerçekleştiriyorlar.
Tokat'ta bundan özellikle son dönemlerde ciddi nasibini almış bir şehir" şeklinde konuştu.

 Konuşmalar sonrasında protokol imza töreni gerçekleştirildi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]