• 0

09 Ocak 2018, 00:11 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tahtalı Köy'de Yaşadıklarına Kimse İnanmıyor

Tahtalı Köy'de Yaşadıklarına Kimse İnanmıyor

Niksar'a bağlı Tahtalı Köyü sakinleri, kimilerinin mezarlık olarak olarak algıladıkları ve dalga geçtikleri köy isimleri nedeniyle sıkıntı yaşasa da köylerinin adını değiştirmek istemiyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Niksar'a bağlı Tahtalı Köyü sakinleri, kimilerinin mezarlık olarak olarak algıladıkları ve dalga geçtikleri köy isimleri nedeniyle sıkıntı yaşasa da köylerinin adını değiştirmek istemiyor.
 
Tokat'a yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki 25 haneli Tahtalı köyünün sakinleri, yerleşim yerinin adı nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşıyor.

ANKET YAPTILAR, KÖYLÜ MEMNUN ÇIKTI
 
Kimilerince mezarlık olarak algılanan köylerinin ismi nedeniyle kendileriyle dalga geçildiğini belirten vatandaşlar, yerleşim yerinin adının değiştirilmesi konusunda köyde mini anket de yaptı. Yaklaşık 50 kişinin yaşadığı köyde yapılan ankette sakinlerinin büyük bölümünün Tahtalı köyünün adından memnun oldukları ortaya çıktı.
 
SELANİK'TEN GÖÇ EDENLER KURMUŞ
 
Muhtar Doğan Yıldırım, köylerinin 1926 yılında Selanik'ten göç edenlerin kurduğu bir yerleşim yeri olduğunu anlattı. Selanik'ten göç edenlerin 400 hane olduğunu ancak diğerlerinin farklı yerlere yerleştiğini, buraya gelindiğinde 25 haneye düştüğünü aktaran Yıldırım, "Yıllardır köyümüzde 25 hane var. Şu anda kış ayı olması nedeniyle nüfusumuz azaldı. Gençlerimiz gurbette, köyümüz sakinleri genelde yaşlı kesimden oluşuyor." dedi.
 
"KÖYÜMÜZLE DALGA GEÇEN KENDİYLE GEÇER"
 
Kimi zaman köyün adının ilginç bulunduğunu, kimi zaman da dalga geçenlerin olduğunu belirten Yıldırım, "Geçen yıl yaz aylarında bu durumu köy sakinlerine söyledim. Vatandaşlarımızın çoğu 'köyümüzün adı değişmesin kalsın' dedi. Demek ki vatandaşlarımız böyle memnunlar besbelli. Köyümüzün adı ile dalga geçenler kendiyle dalga geçer." diye konuştu.
 
SEBEBİ BİLİNMİYOR
 
Muammer Demir ise İstanbul'dan 1 ay önce köyüne döndüğünü söyledi. Köylerine neden Tahtalı köy isminin verildiğini bilmediğini anlatan Demir, şunları söyledi: "Köyümüz buraya kuruldu kuralı ismi Tahtalı köy olarak geçiyor. Niksar'ın 117 köyü var. İsimleri değişti. Bu köyün ismi değişmedi. Yapılan ankette köyde olsaydım köyün adının değişmesini isterdim. Çoğu yerde köyümüzün adı ile dalga geçiyorlar. Tahtalı köyü çoğu insan mezarlık olarak biliyor. Köyün isminin değişmesi için taraftar olurum. Soranlar Tahtalı köyünden olduğumuza inanmıyorlar."
 
"NÜFUS CÜZDANIMI GÖSTERİNCE İNANIYORLAR"
 
Köy azalarından 68 yaşındaki Remziye Akkuş da köylerinin isminin neden Tahtalı olduğunu bilmediğini belirterek, "Ben çok gezerim. 'Nerelisin' dediklerinde 'Tahtalı köyünden' diyorum. 'Tahtalı köy bir yerde var, orası da mezarlık' diyorlar. Nüfus cüzdanımı çıkarıp gösterdiğimde inanıyorlar. Niksar'da bir devlet kurumunda evrak işim vardı. Oradaki kadınlar sordular. 'Tahtalı köyünden' deyince kadınlar bana güldüler, ben de onlarla beraber güldüm." ifadelerini kullandı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]