• 0

22 Ocak 2022, 15:50 - Anasayfa // İYİ PARTİ Haberi yazdır

İyi Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol'un basın açıklaması

İyi Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol'un basın açıklaması

İyi Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol yaptığı basın açıklamasında Tokat İl Müftüsü'nün 21.01.2022 günü cuma namazı öncesi yaptığı vaazda sarf ettiği "Eskiden komutanlar camii yıkıyorlarmış, şimdiki komutanlar camii yapıyorlar" sözüne sert tepki gösterdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Başkan Sağol yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren insanlarımızın arasına nifak tohumu ekercesine bu tür beyanatlarda bulunan il müftüsünü kınadıklarını belirtti.

Sağol, 1877 -78 Osmanlı - Rus harbinde (93 savaşı) Rus ordusu ve Bulgar çetelerden kaçan yüzbinlerce muhacirin İstanbul'a akın ettiğini ve bu insanları Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye ve Beyazıt camileri ibadete kapatılarak yatakhaneye dönüştürülerek barındırıldığını belirterek kastettiğiniz bu olay mı Müftü Efendi diye sordu.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu dönemde 1927 yılında yapılan sayımda ülkenin nüfusunun 14 milyon buna karşı okul sayısının 14.425, camii sayısının 28.705 olduğu tespit edilmişti. Hem tasarruf etmek (camii görevlileri) hem de cemaat ve tarikatların elinde bulunan ihtiyaç fazlası birbirlerine beş yüz metreden daha yakın camiler başka amaçla değerlendirilmek için kapatılmıştır. Kastettiğiniz bu mu Müftü Efendi diye sordu...

2021 yılı verilerine göre ülkemizin nüfusu 83 milyon, camii sayısının 89.445 olduğuna bakılırsa söz konusu tarihlerde nüfusa göre camii sayısının çokluğu dikkat çekmektedir. 

İsmet İnönü, 1939 -1946 yılları arasında İstanbul'da muhafaza ettiğimiz "kutsal emanetleri" ikinci dünya savaşı sebebiyle dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı korumak amacıyla Niğde iline sevk ettirmiş ve bazı camileri ibadete kapattırıp buralarda emniyete aldırmıştır. Kastettiğiniz bu mu Müftü Efendi diye sordu...

Son 20 yıllık AKP iktidarında AKP'li Belediye Başkanları tarafından yıkılan;
- İstanbul (Gaziosmanpaşa) Çifte minare camii
- İstanbul ( Beykoz ) Paşamandıra camii
- İstanbul ( Üsküdar / Kirazlıtepe) Esentepe camii
- Kayseri'de  Sahabiye camii, Eski Terminal camii, Serçeönü camii ve Kalemkırdı camii
- İzmit Baş Urgancı Ahmet Çelebi camii
- Batman Yıldız Camii
- Rize Orta Camii
Kastettiğiniz bu camileri yıkanlar mı Müftü Efendi diye sordu...

Başkan Sağol yetkililerden, görev ve yetkisini aşan sözler sarf etmesi nedeniyle Tokat İl Müftüsü hakkında yasal işlem başlatılmasını beklediklerini söyledi...
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İYİ PARTİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Bu yazıyı okumadan konut satın almayın! Projeden konut, sıfır konut veya ikinci el konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 temel kural nedir?

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]