• 0

07 Aralık 2017, 01:14 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Antalya Tarım Fuarı'nda Tokat Farkı

Antalya Tarım Fuarı'nda Tokat Farkı

Antalya'da Tokat'ın potansiyeli ve geleceği tartışıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Antalya’da Tokat’ın potansiyeli ve geleceği tartışıldı.
 
Tokat’ın tarım potansiyeli Antalya Tarım Fuarında ortaya konuldu. Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifinin bu yıl 2. sini gerçekleştirdiği Antalya’da düzenlenen Growtech Eurasia 17. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarına 507 kişilik katılımla Tokat rekor kırdı.
 
Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifinin organizasyonu ile yapın fuar programına Tokat’tan 550’ye yakın muhtar ve çiftçi katıldı. Kooperatif önünde toplanan muhtar ve çiftçilere yola çıkmadan ilk olarak Bölge Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisleri gezdirildi. Yapılan yatırımları yerinde gören ziyaretçiler emeklerinin boşa çıkmadığını belirterek memnun bir şekilde yola çıktılar. Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer ve Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun da katıldığı organizasyonun 1. Gününde 50 bin metrekare alana kurulu ve 30 ülkeden 800 firmanın buluştuğu, yaklaşık 80 bin çiftçinin ziyaret ettiği fuar alanı gezildi.
 
GÖÇER: “TOKAT’IN TARIM POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRİLECEK”
 
AK Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer, Tokat’ın sorumluluğunun omuzlarında olduğunu belirterek, "Değerli muhtarlarım sizlere vatandaş köyünde işleri takip etsin diye yetki verdi. Bunların sorumlulukları sizin omzunuzda. Ankara'da yürütsün takip etsin diye bizlere yetki verdi. Bu dönemde Tokat’taki en çok başarımızın sebebi beraber çalışabilmektir. Değerli muhtarlarım bir memlekette ortalama tarla, arsa parsel büyüklüğü 4,9 dekarsa o memlekette ne üretirsen üret bir işe yaramaz. Çünkü bir köyde 5 traktör yapacağınız işi 50 traktörle yaparsınız. Maliyetlerin altında ezilirsiniz. Dolayısıyla önce memleketin asıl sorunu ne diye düşündük arazilerin çok parçalı olması ve birinci olarak arazi toplulaştırma ihalelerin peşine düşmek. Tokat Türkiye'de ilk arazi toplulaştırma illerinden biri olacak. Tokat merkez'de 23 köyün arazi toplulaştırması kaldı. Onun dışında hepsinin arazi toplulaştırma ihalesi yapıldı. İkinci önemli sorunumuz sulama kanalları. Eski sistem sulama açık sistem, kapalı sisteme geçmek için dün DSİ genel müdürlüğündeydim bölge müdürü de ordaydı kapalı sistem sulamayı konuştuk. Onları da yakın bir şekilde takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
BEKLER: “TOKAT DEĞİŞİMİ YAŞIYOR”
 
Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler de konuşmasında “Biz kooperatifte bir şeyleri değiştirmek için yola çıktık Bu fuar organizasyonu da değişikliğin simgesidir” dedi. Bekler konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz göreve geldikten sonra Tokat'ta bir şeylerin değişeceğini Tokat kooperatifinde bir şeyler değişeceğini asla ve asla eskisi gibi devam etmeyeceğini kendimize ilke edindik. Ya onlar gibi fosil olacaktık ya da iz bırakarak değer kazandıracaktık. İkisinden birini tercih etmemiz gerekiyordu bu göreve geldiğimizde biz değer bırakmayı bizden önceki fosiller gibi olamamayı kendimize şahadet edindik. Çünkü biliyoruz ki hiçbir makamın hiçbir koltuğun bakiliği yoktur” dedi.
 
“HAYVANCILIK GELECEK VADEDİYOR”
 
Tokat’ta 269 bin adet büyük baş, 299 bin küçükbaş hayvan olduğunu ve yaklaşık 300 bin tonluk bir yem tüketimi olduğunu hatırlatan Bekler, “300 bin ton yem tüketimi olan bir şehirde yem fabrikası yoksa besiciye ucuz yem veremezsiniz. Bu kadar hayvan bolluğu olan bir şehirde hayvanları pazarlayacağı bir borsanız yoksa bu hayvanları değerinde satamazsınız. Bu hayvanların kesilebileceği ve katma değer daha yüksek ürünlere çevirebileceği bir et kombinanız yoksa değerinde satamazsınız” ifadelerini kulandı.
 
Çamlıbel’de lisanslı deponun ihalesi yapılarak yer tesliminin gerçekleştirildiğini aktaran Yalçın Bekler,  Nisan ayında başlanılarak 10. ayda teslim edileceğini, 15 newton depolama kapasitesine sahip içerisinde de tarım marketinin yer aldığı hem lisanslı depo hem tarım market hem de alım merkezinin Çamlıbel’de 10. ayda hizmete gireceğini açıkladı. Hayvan Borsasının da Mayıs ayında inşaatına başlanarak 1 yıl içinde tamamlanarak 2019 yılı ilk çeyreğinde hizmetine gireceğini bildirdi.
 
EYÜP EROĞLU: “TOKAT CAZİBE MERKEZİ OLUYOR”
 
Tokat’ın hayvancılık ve tarım potansiyeline değinen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Bugün Tokat 34 büyükşehir içinde azımsanmayacak kadar da büyük bir şehir. 602 bin nüfusumuz var geçen yıla oranla da 5-6 bin artmış. hani diyoruz ya göç göç… Özellikle son 10 yılda bence hem Tokatımız hem Türkiye'miz gelişiyor. Hem Tokat'ın bu anlamda göçünün daha da azaldığı düşüncesindeyim. Artık insanlar kendi şehirlerine özlem duyuyor, şehrimdeki o rahatlığa güzel havaya, yeşiline, daha iyi ve daha güzel yaşamasına belki de insanlar ihtiyaç duyuyor. Onun için ben Tokat'ın önümüzdeki yıllarını çok daha parlak görüyorum” dedi.
 
Tokat merkez organize sanayi bölgesinde 2014 yılı sonunda çalışan işçi sayısının bin 600 olduğunu ve geçen hafta aldığı son rakamlara göre 5 bin 100'lere yükseldiğini söyleyen Başkan Eroğlu, “Bakın 3 katına varan bir artış olmuş. 7-8 tane yeni fabrika açılmış. Tokat'ın değerlerimiz dediğimiz iş alanlarımız işini daha büyütmüş 3 çalıştırıyorsa 5 çalıştırmış velhasıl bir şekilde büyütmüş” dedi. Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Esnafın kazancının çoğu kime dağılıyor köylüye dağılıyor. Ama köylüde para olmayınca şehirde de olmuyor. Onun için siz çok önemlisiniz tarım çok çok önemli. İnşallah da yapacağımız ve yapılacak çalışmalarla Tokat'ın tarımını daha üst seviyelere çıkartacağız. Uluslararası hal birliği diye biliyorsunuz. Hal işletmeleri belediyelere aittir. Tokat'ımızın Zile'sinde de hal yok.. Turhal'da da hal yok.. Tokat merkezde hal var Pazar'da var.. Bir kaç Kazova köyünde var.  Toplam bildiğimde tüm Tokat da 9-10 hal sayısı ama hallerimiz ne yazık ki istediği kazancı elde edemediği gibi çiftçimizde elde edemiyor. Bizde dedik ki bir uluslararası hal yapalım içeresinde laboratuvarı olsun, ürünler testten geçsin, bunu yanında tüccar galerileri olsun, bunla beraber soğuk hava depoları olsun ve burada bir borsa olsun ve Tokat'ın örneğin domatesi bir pazarda bir borsa da çok daha yükseğe satılsın aracı kazanmasın. Adamlar Mersin’den, Antalya'dan farklı farklı yerlerden tır'ı getiriyor, fiyatı da kendi belirliyor senedini de veriyor onu da ödemiyor eline sağlık para uçuyor gidiyor. İşte böyle olmadan bir borsa oluşturarak çiftçiye alım garantisi ve fiyat garantisi vererek pazarı da bizim oluşturacağımız bir sistemle uluslararası hal birliği şeklinde birlikle bunu yapalım ve tüm Tokat'a da yayalım istedik. Şuan da ilk çalışma Pazar, Zile, Tokat ve Turhal bağlı köylerle bu işi başlatırken bunları bir tık daha öteye götürerek diğer ilçelerimiz de buna dahil edelim diye şuan da bir çalışma yaptık. Hemen havaalanının karşısındaki bir araziye 250 dönümlük bir arazinin şuanda tahsisiyle ilgili çalışmaları başlattık. Bu projeyi gerçekleştirdiğimiz de bizim cebimizden çıkacak para da yaklaşık 80-90 milyon böyle bir maliyete mal olacak bir proje. Tabi bunun yanında nerden bu projeye destek alabiliriz Tarım Bakanlığımız, Avrupa Birliği ya da başkaca projelerle de bunu takip ediyoruz.”
Tokat OLAY


Etiketler : Antalya, Tarım Fuarı, Tokat,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]