• 0

31 Ekim 2017, 07:02 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Çalışkan, 'Her Darbe Cumhuriyeti Hedef Almıştır'

Çalışkan, 'Her Darbe Cumhuriyeti Hedef Almıştır'

MHP İl Başkanı Onur Çalışkan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada; geçmiş dönemlerde yapılan her darbenin Cumhuriyeti hedef aldığını söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

MHP İl Başkanı Onur Çalışkan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada; geçmiş dönemlerde yapılan her darbenin Cumhuriyeti hedef aldığını söyledi.
 
Çalışkan, yazılı yaptığı açıklamada, tarih boyunca yüzlerce destan yazmış yüce Türk milletinin Osmanlı Devletinin yıkılması sonrasında esaret altına düştüğünü, yüksek bir inanç ve kararlılık eseri olarak Gazi Mustafa Kemal önderliğinde kurtuluş mücadelesini verdiğini ve bu mücadelede başarılı olduktan sonra ise 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan ettiğini belitti.
 
Cumhuriyetin kelime anlamının "bütün halkın iradesi" olduğunu aktaran Çalışkan açıklamasını şöyle sürdürdü: "Cumhuriyet rejimlerinde halk kendini yönetecekleri sandıkta gizli oy açık sayım yoluyla belirli bir süreliğine seçer. Bu iradenin adı ise demokrasidir.
 
Bilindiği üzere yakın zamanda Cumhuriyetin en çok tartışıldığı dönem 16 Nisan referandumu öncesinde olmuştur. Zira iddia sahiplerine göre yeni anayasa meclisten geçtiği an yeni bir rejim kurulacak, cumhuriyet yıkılacaktır olmuştur.
 
Oysa ki Cumhuriyetin kurucu Anayasasına en yakın anayasa olan 2017 anayasası Cumhuriyeti daha da sağlam temeller altına almış, bozulan devlet etme sistemini onarmıştır. Geçmiş dönemlerde yapılan her darbe Cumhuriyeti hedef almıştır. Zira 1961’den 2017 ye kadar yapılmış tüm anayasalar darbe ürünü olmuş, haklın iradesine müdahale alanları açmış, sistemi isteyenin istediği an tıkayabileceği bir dengeye oluşturmuştur. Geçmiş dönemlerde hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanından, Başbakandan daha fazla ülke üzerinde yön tayin etmeye yetkili kurum ve kuruluşlar varlığını sıkça hissettirmiştir.
 
Oysa ki Cumhuriyetin olmazsa olmaz tek şartı halkın iradesini sandığa yansıtıp kendini yönetecekleri seçmesi ve onlar tarafından yönetilmektir. Zira en önemli irade halktır.
 
Ancak Türk milletinin iradesine güvenmeyen ve inanmayanlar her dönem devleti elinde tutma çabasına girmiş, seçilenleri de Cumhuriyetin surlarında açtıkları gedikler vasıtasıyla kendi ideoloji ve  isteklerine göre şekillendirmeye çalışmışlardır. Bunun doğal bir sonucu olarak ise halktan güç alamayanlar Cumhuriyeti maalesef kendilerine kalkan yapmışlar, bu kutlu emaneti kendilerinin zannedip arkasına sığınmışlardır. Hatta daha ileri giderek 16 Nisan’da yapılan referandumda Ülkücü hareketi Cumhuriyet düşmanlığı ile suçlamışlardır. Bilinmelidir ki Ülkücü Hareket Atatürk İlke ve inkılaplarına gönülden bağlı, Cumhuriyet ve demokrasinin teminatı neferlerdir.
 
Bilinmelidir ki Ülkücü Hareketin mücadelesi  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.” Sözlerini yerde bırakmamak içindir.
 
Bu vesileyle, 16 Nisan’dan sonra Cumhuriyet yok olacak diyip, bu gün Cumhuriyet bayramı kutlayanlar başta olmak üzere tüm hemşerilerimizin Cumhuriyet bayramını canı gönülden tebrik ediyor hepinize saygılarımı sunuyorum
."
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]