• 0

27 Ekim 2017, 17:24 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Mehmet Bekçi Esnafa Müjdeyi Verdi

Mehmet Bekçi Esnafa Müjdeyi Verdi

Esnaf ve sanatkârların kullanacağı işletme kredisi sınırının 150 binden 200 bin liraya çıkarıldığını söyleyen TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, bulunduğu işyerini ya da işyerine taşıt almak isteyen esnafa da, düşük oranlı faizle 500 bin liraya kadar kredi verileceğini bildirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Esnaf ve sanatkârların kullanacağı işletme kredisi sınırının 150 binden 200 bin liraya çıkarıldığını söyleyen TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, bulunduğu işyerini ya da işyerine taşıt almak isteyen esnafa da, düşük oranlı faizle 500 bin liraya kadar kredi verileceğini bildirdi.
 
Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik (TESOB) Başkanı Mehmet Bekçi, esnaf ve sanatkârların kullanacağı işletme kredisi sınırının 150 binden 200 bine çıkarıldığını kaydetti. Bekçi, esnaf, sanatkârın bulunduğu iş yerini satın almak istiyorsa 500 bin lira krediyi 10 yıl vadeyle alabileceğini belirterek, esnafın eğer işyerinde yeni araç almak istemesi halinde ise taşıt edindirme kredisi de kullanabileceğini, bunun da 5 yıl vadeyle 500 bin lira olacağını söyledi.
 
TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, “Tokat’ta ikinci esnaf kefalet kredi kooperatifimizi kurduk.2 yıl gibi sürede il olarak bundan böyle 3. Grupta 150 Bin TL miktarında, esnaf ve sanatkarımıza kredi vereceğiz. İnşallah 1 ay sonra bu rakamımız 200 Bin TL olacak. Ama bu sadece kredilerin normal bir şekilde artırımı. Bundan daha önemli olan kredi türü sayın Başbakanımız da açıkladı. Biz de bu konularla ilgili Antalya’da seminerdeydik. 2 ana başlık altında toparlayabiliriz. Yeni kurulan kooperatifimiz Türkiye genelinde ilk 250 kooperatifin arasına girmiş vaziyette. Dağıttığımız kredi miktarı yaklaşık 15 trilyona ulaştı. Bu bizim için sevindirici bir rakam. Bu para Tokat’ta esnaf ve sanatkar içerisinde bir dolaşımda. Şuanda nakit ihtiyaçlarını bir nebze olsun rahatlattı. Bu kredilerin en çok hak edildiği ilin Tokat olduğunu düşünüyorum. Gerek esnaf ve sanatkar alt yapısı ile gerek ahlaki yapısıyla ahiler ocağı olarak bilinen teşkilat yapısıyla bilinen esnaf olarak daha fazla hak ediyoruz. Çünkü bizim memleketimizden ne bir vatan haini çıkmış ne de ihanet eden çıkmış” dedi.
 
TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, 1 Kasım’dan itibaren 500 bin TL’ye kadar kredi verebileceklerini söyledi. Bu rakamın işyeri almak isteyen veya işyerine taşıt almak isteyen esnaf ve sanatkara yönelik olduğunu anlatan Bekçi, “Yeni işyeri edindirme kredisi vadeli olarak 10 yıl olacak. Diğer bankaların vermiş olduğu konut edindirme ve işyeri kredileri 5 yıl vadeli olurken esnaf ve sanatkar kredi kooperatifleri 10 yıl vadeyle vermiş olacak. Bankalar yüzde 1 üzerinde faizle kredi verirken biz 0.48-0.50 aralığında kullandıkları kredi limitlerine göre kredi kullandırmış olacağız. Bu da hem süre olarak uzun vadeli hem de düşük faizli kredi olacak. Bu işyeri sahibi olmak isteyenler için bir müjde. Çünkü 500 bin TL kredi kullandığı zaman zaten işyerine en az 5-6 bin TL kira veren kişi kira öder gibi işyeri sahibi olabilecek.” diye konuştu.
 
İşyerinin ihtiyacı olan araç ile ilgili kredinin de 500 bin TL olacağını söyleyen Bekçi bu kredinin ise 5 yıl vadeli olacağını vurguladı. Bunun aynı zamanda minibüsçü, taksici ve şoför esnafı için bir avantaj olacağını kaydeden Başkan Bekçi, ÖTV muafiyeti de düşünülerek araç filolarının yenilenmesi için özellikle engelli vatandaşların binebileceği araç sayısının artması için kredileri esnafa kullandırabileceklerini ifade etti. Aksaray’da bir firmayla görüştüklerini ve araç filosu alımında cazip şartlarda kredi kullandıracaklarını bildiren Bekçi, artık daha lüks ve rahat araçlarla insanların yolculuk yapabileceğini söyledi.

Organize Sanayi Bölgesinde oluşturulan marangozlar kooperatifinde de işyeri sahibi olmak isteyenlerin de işyeri edindirme kredisinden faydalanabileceğini duyuran Bekçi, bunun büyük bir avantaj olacağını sözlerine ekledi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]