• 0

23 Ekim 2017, 20:22 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Kerbela Şehitleri ve Ehl-i Beyti Anma Programı Düzenlendi

Kerbela Şehitleri ve Ehl-i Beyti Anma Programı Düzenlendi

Tokat Pir Sultan Abdal Derneği tarafından Kerbela Şehitleri ve Ehl-i Beyti anma programı düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Pir Sultan Abdal Derneği tarafından Kerbela Şehitleri ve Ehl-i Beyti anma programı düzenlendi.
 
 
Hüseyin Akbaş Spor Salonu'nda Valilik, Tokat Belediyesi, GOÜ ve Pir Sultan Abdal Derneği tarafından düzenlenen programa Vali Ömer Toraman ve eşi Neşe Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan ve eşi Gülşen Arıkan, Pir Sultan Abdal Derneği Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Başkan Eyüp Eroğlu, Dernek Başkanı Muharrem Erkan, sevgi ve hoşgörüden bahsederek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.
 
Vali Dr. Ömer Toraman ise konuşmasında tüm İslam alemi ve milletimiz için Ehl-i Beytin çok özel bir yeri olduğunu,  Ehl-i Beyt sevgisinin çok özel sevgi ve muhabbet olduğunu söyledi.  Bunu tarih boyunca pek çok vesilelerle dışarıya yansıtmış ve buna örneklerini vermiş bir millet olduğumuzu belirten Vali Toraman, “Ehl-i Beyt sevgisinin yanında yine muharrem ayında maruz kaldığı Kerbela faciası da  yine bir  büyük matem olarak Müslümanların ve milletimizin yüreğinde bir acı olarak asırlar boyunca yaşatılarak bu günlere gelmiş. Bu acılardan, bu sıkıntılı dönemlerden kurtulmuş olarak birlik ve beraberlik içerisinde geleceği hep birlikte inşa etmek için ecdadımızın göstermiş olduğu gayreti bugün de bizler göstererek yolumuza devam edeceğiz. 
 
Atalarım bu coğrafyayı yurt tuttuğunda Orta Asya’dan, Horasan’dan, Kafkaslardan, İran’dan bu bölgelere göç ettiklerinde beraberlerinde alimler, bilim adamları, mutasavvıflar, erenler, evliyalar  bunlarla birlikte geldiler ve bu büyük alimler, büyük insanlar bu coğrafyanın yurt tutulmasında büyük hizmetler ettiler. Hz. Mevlana, Hünkar Hacı Bektaş-i Veli, Hacı Bayram-i Veli, Yunus Emre memleketimizin her bir köşesine dostluk, kardeşlik ve hoşgörü tohumlarını serptiler, gönülleri yeşerttiler. Bizlere bu güzel coğrafyayı yurt olarak inşa ettiler. Bugün Tokatımız da bu büyük insanların izinde pek çok büyük alimi, evliyayı, Horasan erenini topraklarında barındırıyor ve bu manada çok büyük zenginliklere sahip bulunuyor. Çok önemli ocaklar buralarda kurulmuş. Anadolu’nun her bir köşesinde bu ocaklara karşı büyük bir muhabbet, sevgi var. Büyük bir ilgi ve alaka var. Bu, Tokatımız için büyük bir zenginlik ve hazinedir. Tokat zenginlikleriyle beraber onların görüşleriyle, düşüncelerini hayata geçirerek ve özünde de birlik ve beraberliğini muhafaza ederek, çalışarak, üreterek, ülkenin ve Tokat’ın kalkınması için, refahı için çaba harcayan insanlar olarak birliğimizi Allah daim etsin. Tokat’taki bu güzel tablo inşallah kalıcı olur, gelecek için de örnek olur” dedi. 
 
 
Konuşmaların ardından düzenlen program Hubyar Eğitim Vakfı Genel Başkanı Hıdır Temel, Araştırmacı Yazar Rıza Aydın ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyatçı Doç. Dr. Hasan Coşkun’un Kerbala olayını anlatmasıyla ve Semah gösterisi ile sona erdi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.077 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]