• 0

21 Ekim 2017, 02:28 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Kitap Günleri Etkinliği'nde 101 Yazar Kitapseverlerle Buluşacak

Kitap Günleri Etkinliği'nde 101 Yazar Kitapseverlerle Buluşacak

Tokat'ta ilki gerçekleştirilecek Kitap Günleri etkinliği 31 Ekim-8 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bölgenin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan fuar kapsamında yaklaşık 115 bin çeşit, toplamda 1 milyon kitap 167 etkinlikle birlikte kitapseverlerle buluşacak.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ta ilki gerçekleştirilecek Kitap Günleri Etkinliği 31 Ekim-8 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bölgenin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan fuar kapsamında yaklaşık 115 bin çeşit, toplamda 1 milyon kitap 167 etkinlikle birlikte kitapseverlerle buluşacak.
 
 
KİTAP GÜNLERİ ETKİNLİĞİ’NDE 101 YAZAR KİTAPSEVERLERLE BULUŞACAK 
 
Tokat Belediyesi ev sahipliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Tokat Kent Konseyi organizesinde 31 Ekim-8 Kasım tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilecek Tokat Kitap Günleri etkinliği ile ilgili Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kitap fuarı kapsamında 101 yazarla iletişim halinde olunduğu, şuan itibariyle 30 ulusal yazar, 7 şair ve 15 çocuk şair ve Tokatlı yazarların Tokatlılarla buluşacağı bildirildi. Şenlik kapsamında konferanslar, söyleşiler, şiir dinletileri ve imza etkinlikleri yapılacak. Yaklaşık 115 bin çeşit kitabın, toplam 1 milyon kitabın yer alacağı, Türkiye'nin 85 önde gelen yayınevinin yer alacağı, özellikle de çok özel indirimlerin olacağı şenlik kapsamında Tokatlı kitap dostları kitaplara ulaşmış olacak. Anaokul, ilkokul ve lise seviyesindeki tüm çocuklar kitap günlerinde kitaplarla buluşacak. Kitap fuarı bölgenin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyor. Hem Tokatlılara hem bölgeye hitap edecek.
 
Fuar kapsamında Yedi Güzel Adamdan biri Rasim Özdenören, Ataol Behramoğlu, Kahraman Tazeoğlu, Cansu Canan Özgen, Kahraman Tazeoğlu, Taha Uğurluel, Vahbi Vakkasoğlu, Abdurrahman Dilipak gibi birçok isim Tokatlılarla bir araya gelecek.
 
En değerli varlığın bilgi olduğuna işaret eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Ne kadar bilgili olursak hayata bakışımız o kadar değişir. Yürüyüşümüz ve rotamız o doğrultuda daha da donanımlı hale gelir. Bilgiyi elde etmenin yolu okumaktan geçer. Okumak, öğrenmek, öğretmek, ilim bunlar çok önemli kavramlardır. Bir ülkenin bir milletin gelişmesi bir taraftan donanımlı bireylere güçlü toplumlara bağlıdır. Donanımlı ve güçlü birey ve toplum olmanın yolu da okumak, araştırmak, ilmin peşinde koşturmakla mümkün olabilir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Eroğlu, gerçekleştirilecek kitap şenliğinin Tokat'ta kitap okumakla ilgili en kapsamlı etkinlik olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Çok önemli bir projenin gerçekleşiyor olmasının hazzını yaşıyorum. Kitap okumakla ilgili zaman zaman küçük organizasyonlar olsa bu denli büyük bir organizasyon henüz Tokat'ta gerçekleşmedi. Bu çalışmanın Tokat'a büyük katkılar sunacağına inanıyorum. Program kapsamında 160'a yakın etkinlik gerçekleştirilecek. 100' yakın yazarımızla görüşme halindeyiz, bunların yarısı inşallah şehrimize gelecek. Yazarlarımız imza günleriyle, konferanslarla, panellerle, söyleşilerle Tokatlılarla buluşacak ve şehre farklı bir ortam sunulmuş olacak. Yaklaşık 1 milyon kitap Tokat'la buluşacak ve şehrimizin ilmine, irfanına, kültürüne büyük katkı sağlanacak. 9 gün boyunca yapacağımız kitap günlerimiz Tokat'ta çok farklı bir hava estirecek. İnsanlarımız dolu dolu okuma, alanında uzman olan yazarlarımızla buluşma imkânı bulacak ve yazarlarımla hemhal olacak. Kitap fuarımız bittiğinde hem şehrimize hem insanımıza katkı sağlayan bir çalışma olduğunu hep birlikte göreceğiz. 'Okumak insanı doldurur, konuşmak hazırlar,  yazmak ise olgunlaştırır' diye güzel bir söz vardır. Gerçekten de böyledir okumak insanı doldurur, bilgi dağarcığımızı geliştirir, dünyaya bakış açımızı farklılaştırır, zihnimiz açar."
 

EN ÖNEMLİ YANI GENÇLERİ KİTAPLA BULUŞTURMAK
 
Eroğlu şöyle devam etti: "Etkinliğin önemli bir başka yönü de yeni yetişen gençlerimize, çocuklarımıza okumanın önemini anlatmış olacağız. İlimizde gençleri okumaya teşvik etme anlamında Milli Eğitim Müdürlüğü ile birçok proje yapıldı. Bu etkinlik de onlardan bir tanesi olacak. Bu çalışmada en önemli gördüğüm husus okuma alışkanlığını geliştirmek, oraya gelen insanların üç-beş tane kitap almasına vesile olmak, okunmasını sağlayabilmek ve kitap okuma alışkanlığını daha üst seviyeye çıkarmak. Bu projenin en önemli temel taşı bu hususlardır. Tüm Tokatlıları 31 Ekim-8 Kasım tarihleri arasında 9 gün sürecek olan Kitap Fuarına davet ediyorum.
 
Kitap Fuarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı eğitimciler olarak Tokat'ta gerçekleştirilecek kitap fuarının heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "İlimiz kitapla şenlenecek, bir bakıma bir kitap bayramı yaşayacak. Bizler eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler olarak ilimizde yapılacak olan programda kitapla geçirilecek günlerin heyecanını yaşıyoruz. 645 okulumuzda yaklaşık 107 bin öğrencimiz ve 10 bine yakın personelimizle birlikte ilimize sağlanan bu imkândan en üst düzeyde yararlanmaya çalışacağız. Eğitim nasıl toplum için vazgeçilmezse eğitimi anlamlı kılan, eğitime yol veren en önemli unsurlardan birisi de kitap okuma alışkanlığıdır. Biz yetişkinler için en iyi bilgilenme vasıtasıdır da aynı zamanda kitap okumak. Ama beraberinde kitabın hayatın bütün evrelerinde toplumun her kesiminde büyük bir kılavuzlama katkısı da var. Bu noktada kitap okuma şenliğimizin ilimize çok büyük bir katkı sunacağına inanıyorum. Kitap fuarı ilimizde var olan bütün değerli çalışmalara, toplumumuzda sağlanan bütün gelişmelere önemli bir katkı daha sağlayacak."

EN ANLAMLI VE GÜZEL PROGRAM
 
Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ise kitap fuarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Birçok programa ev sahipliği yaptık ve program ortağı olduk. Benim için en anlamlı ve en güzel program bu program. Geleceğimizi yetiştiren gençlerimize katkı sunacak kılavuzluk edecek, arzu oluşturup değer yaratacak çok önemli bir programla karşı karşıyayız. Bu noktada Tokat halkına bir arz veriyoruz ve talebi de biz oluşturuyoruz. Şehri idare edenlerin, mülki amirlerin yapması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de çocuklarımızı kitapla buluşturmak. 'Bütün kitaplar bir kitabı anlamak için okunur' diye güzel bir söz vardır. Bizim dinimiz 'oku' emri ile başlıyor. Dolayısıyla okuyarak anlamlı, hayatı şekillendiren, değerlendiren; ahlaken dürüst nesiller yetiştirebilmek adına en önemli materyallerden bir tanesi kitap."
 
TOKAT'TA BU YAKIŞIRDI
 
Kitap fuarı oluşumunda emeği geçenlere teşekkür eden Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin, "Alimler şehri fazıllar yurdu Tokat'ımızda, ilin, edebiyat ve sanat alanına tekabül etmiş eserlere yerinde ulaşılabilmesine imkan vermek gibi kıymetli bir şey olmazdı. Okuma alışkanlığı çok fazla gelişmemiş bir toplumuz. Bunun geliştirilebilmesi için büyük gayretler sarf ediliyor. Bu çalışmanın bu kapsamda önemli bir yer tutacağını düşünüyorum. Onun için tüm katılımcıların özellikle çocuklarıyla birlikte bu fuara gelmesini rica ediyorum. Bu onlara büyük katkı sağlayacak. Kitap fuarında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Edebiyat ve sanat alanında geçmişi çok kıymetli olan Tokat'ımıza da bu yakışırdı." diye konuştu.
 
Kitap Fuarı Organizasyonu için memnuniyetini dile getiren Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin, "30 'a yakın Tokatlı şair ve yazar bu fuar sayesinde Tokatlı okurlarıyla kitaplarını buluşturacak ve okurlarıyla bil fiil karşı karşıya gelip tanışmış olacak. Organizasyonun yapılmasında emeği geçen tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum." dedi.
 
 
 
 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]