• 0

03 Şubat 2021, 14:29 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Akasya Ahşap'tan Başkan Çelik'e ziyaret

Akasya Ahşap'tan Başkan Çelik'e ziyaret

Akasya Ahşap firma sahibi Yücel İnce ve şirket yöneticisi Atila Hasdemir, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik'i makamında ziyaret etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Ziyarette sektörün sorunları ve çözümlerine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.  Başkan Çelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuklarına teşekkür etti.

Tokat'ta ahşap ürünleri ve mobilya endüstrisi faaliyetlerinin ekonomik açıdan önemli olduğuna işaret eden Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, “Tokat’ın ağaç işkolundaki ağırlığını artırmamız gerekmektedir. Potansiyellerimizi en iyi şekilde değerlendirmemiz istihdama da büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Bölgenin ahşap hammadde açısından son derece önemli avantajlara sahip olduğunu, bunun yanı sıra lojiktik üsteler yakın olduğunu anlatan Ali Çelik, “Tokat uzun yıllardan beri sektörde üretim ve ticaret konusunda tecrübe sahibi işletmelere sahiptir. Bize düşen görev işletmelerimizin önündeki engelleri kaldırarak geleceği planlamaktır. Tokat’ın her değeri bizim için önemlidir” ifadelerini kullandı.
 
 
 
Akasya Ahşap’ın Hikayesi

Türkiye’nin ahşap ambalaj sektörünün öncüsü olarak; hikayemiz Genç Girişimci, İş adamı Yücel İNCE’nin çocukluğundan bu güne dayanmaktadır. İçinden gelen ahşap tutkusu, kerestecilikten gelen baba mesleği ile birleşince aşka dönüşür. Bu sayede o yıllarda küçük bir ekip iken, şimdilerde o günkü heyecanı yaşamaya devam eden ve işini aşkla yapan kocaman bir aile olduk.

Kereste ve kontrplak alanındaki bilgisini ahşap ambalaj alanında devam ettirmek üzere İstanbul’da ticaret hayatına atılan Yücel İNCE, 2007 yılında İkitelli’de Başak Ambalaj adı ile sektöre adımını atmıştır.  Aynı dönemde ahşap ambalajda Y-Pack sandık üretimini faaliyete geçirerek ürünün patentini alır. Başak Ambalaj artık Sistem Ambalaj olmuştur ve yeni imajı ile daha da güçlenmiştir.
Gelişen teknoloji yeni talepleri de beraberinde getirir. 2014 yılında sistem ambalaj Akasya Ahşap Ambalaj adı altında ikinci fabrikasını Avcılarda açar. İlk yeni müşterilerinden biri olan Türk Hava Yolları’nın talebi üzerine yine kendi ürünü olan plastik kompenat kutularını üretim yelpazesine alarak ürünün patentini alır , üretimine başlar ve ikinci firması Vizyon Case ile birlikte THY‘nin tek tedarikçisi olarak faaliyetlerine devam eder.

2016 yılında gelen yoğun talebi karşılamak için Manisa Akhisar’da 3. Fabrika kurulur ve ambalaj imalatının Ege ayağı oluşturulur. 3 kişi ile başlayan serüven artık 150 kişilik dev bir ekibe dönüşmüştür ve hızla büyümeye, gelişmeye devam etmektedir. Bu büyümeyle birlikte yeni fikirler üretilmeye başlanır. Üretilen ürünlerde birinci kalite yakalanmıştır fakat hammaddenin daha hızlı temin edilmesi ve ürünlerin en hızlı şekilde müşteriye teslim edilmesi gerekmektedir, 2018 de kurulan Turhal Kontrplak fabrikası da bu ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır. Turhal Kontrplak fabrikasının kurulması ile birlikte Akasya Ahşap Ambalaj artık kendi hammaddesi olan kontrplağı, kendisi üretmeye başlamıştır. Böylece sektöründe bir ilke daha imza atmış ve kendi hammaddesini kendi üreten tek firma olarak liderlik koltuğuna oturmuştur.

2019 yılında Anadolu ayağı olarak 5. Fabrikası Sultanbeyli fabrika kurulmuş ve faaliyetlerini İstanbul Anadolu yakasından başlayarak orta Anadolu’ya kadar tüm ambalaj ihtiyacına cevap vermeye başlamıştır. Akasya’nın aşkla yaptığı işler arasına kütük evler de katılmış, İzmir Urla da bir fabrika daha kurulmuş ve ahşap ev yapımına da başlanmıştır.

Tüm bu başarı hikayesinin arkasında yatan aşkı Yücel İnce şöyle ifade ediyor: “Testerenin notaları vardır. Ağaçla birleştiğinde müziği duyarsınız. Eğer o müziği sevmiyorsanız başarı da beklemeyin. Ben çocukluğumdan beri o şarkıyı çok sevdim” Akasya ailesi olarak Ülkemiz için sektörümüzün ilklerini gerçekleştirmekten gururlu ve mutluyuz…

Öte yandan Akasya Ahşap, İstanbul Fabrika, İstanbul Şube, İstanbul Sultanbeyli, Akhisar, Tokat, İzmir'de faaliyetleri sürdürmektedir.
 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]