• 0

07 Ocak 2021, 15:29 - Anasayfa // Niksar Haberi yazdır

Leylekli Köprü, zamana meydan okuyor

Leylekli Köprü, zamana meydan okuyor

Tokat'ın Niksar ilçesindeki Roma ya da Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen tarihi Leylekli Köprü, hala ayakta. İsmini kemerinde ağzında yılan tutan bir leylek figüründen alan ve trafiğe kapalı durumdaki tarihi köprü, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Niksar ilçesinde bulunan, Çanakçı deresi üzerinde tek kemer gözlü ve yarım daire şeklinde olan Leylekli Köprü'nün yapım tarihi kesin olarak bilinmiyor. Üslup itibariyle Roma veya Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen köprü Osmanlı döneminde de kullanıldı. Adını kemer kısmında yer alan ağzında yılan tutan bir leylek kabartmasından alan köprü, Yılanlı Köprü olarak da biliniyor. Günümüze kadar bozulmadan gelen kesme taştan yuvarlak tek gözlü köprü, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 
 
 
'İLÇEMİZİN SİMGELERİNDEN BİRİ'
 
Leylekli Köprü'nün Türkiye'deki tarihi köprüler arasında ilk 100 içerisinde olduğunu söyleyen Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, "Arkeologlar köprünün yapımı ile bir rakam veremiyor. Tahmini olarak Roma, ya da Bizans dönemine yapılmış. 200 ile 500'lü yıllar arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Köprünün yapılış tarzının ve kullanılan malzemeleri inceleyen sanat tarihçilerimiz böyle bir tarihe denk geldiğini ifade ediyorlar. Tabi Niksar kalemiz Pontus krallığından kalma bir kaledir. Köprümüzün açıklık alanlığı 20 metre, bir yarım daire şeklindedir. Burası da Nizamettin Yağbasan Medresesi'ne giden Çanakçı Deresi üzerinden geçen bir tarihi köprüdür. Niksarımızın simgelerinden bir tanesidir. İlçemize gelen yerli, yabancı turistler burada fotoğraflar çekerek paylaşımlar yapıyor. Şu anda araç trafiğine kapalı. Fakat geçmişte araç trafiğinde de kullanılmış" dedi.
 
 
DHA-Genel - Türkiye-Tokat / Niksar
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Niksar Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]