• 0

09 Ekim 2017, 20:48 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Pir Sultan Abdal Derneği'nden Kurban ve Aşure İkramı

Pir Sultan Abdal Derneği'nden Kurban ve Aşure İkramı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şubesi Başkanı Muharrem Erkan, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şubesi Başkanı Muharrem Erkan, birlik ve beraberlik mesajları verdi.
 
Muharrem ayı dolayısıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şubesinde, “Kurban ve Aşure Lokmaları” ikramı etkinliği düzenlendi.
 
“Kurban ve Aşure Lokmaları” ikramı etkinliğine Tokat Valisi Ömer Toraman, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şubesi Başkanı Muharrem Erkan ve vatandaşlar katıldı.
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cem evinde Muharrem ayı dolayısıyla kurbanlar kesilip aşure kaynatıldı ve misafirlere lokma ikram edildi. Kurbanların kabulü için dualar okundu. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Peygamber Efendimizin Ehli Beytinin devamını arz etmesinden dolayı Zeynel Abidin efendimizin sağ kurtuluşunu kutlamak amacıyla kurbanlar kestiklerini, aşureler pişirerek lokmaları pay ettiklerini söyledi.
 
Kapılarının herkese açık olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Erkan, “Muharrem ayında tuttuğumuz orucun yegâne sebeplerinden bir tanesi de Peygamber Efendimizin yani Ehli Beytin devamı arz etmesinden dolayı yani Zeynel Abidin efendimiz sağ kurtulup ölmediğinden dolayı şükürler olsun ki Peygamber Efendimizin soyu kesik olmadı. Onun için biz bugün kurbanlarımızı kestik, aşurelerimizi pişirdik, bütün canlarımızla hep beraber lokmalarımızı pay ettik Tokat'taki bütün canlarımızla. Burada kim olursa olsun kapımız herkese açık. Herkese duyurumuzu yaptık ve lokmalarımızı paylaştık. Orucumuzu tuttuk. Bu gün şükürler olsun ki Peygamber Efendimizin soyu kesik olmadı, soyu devam etti. O soy da bizim günümüzde mürşitlerin, dedelerin devamı olarak gelmektedir, devam etmektedir. Bu inanç Peygamber Efendimizin insan sevgisi ile hümanist düşünce ile bütün evrensel, bütün insanları kapsayan benim dinim sevgidir diyip, kul hakkı ile gelme ne ile gelirsen gel düsturu ile en önemlisi insanı kâmil olma ilkesi ile yoluna devam etmektedir.” dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]