• 0

02 Ağustos 2020, 20:11 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Zile/Özyurt ve Almus/Çevreli köylerinde toplulaştırma projesi

Zile/Özyurt ve Almus/Çevreli köylerinde toplulaştırma projesi

Tokat ili Zile ilçesine bağlı bazı köylerde yürütülen toplulaştırma çalışmaları ile ilgili DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yazılı açıklama yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
 
Tokat ili Zile ilçesine bağlı bazı köylerde yürütülen toplulaştırma çalışmaları ile ilgili yazılı açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Tokat ili Zile ilçesi Özyurt köyünde gölet ve sulama sistemi ile Almus ilçesine bağlı Çevreli beldesinde sulama sistemi, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmaları yapılmış; projenin geçici kabulü gerçekleşmiştir.
 
Çevreli beldesinde toplam 650 hektar üzerinde yapılan arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme sonucunda 1868 olan toplam parsel sayısı 1401’ e düşmüştür. Yüzde 25,0 toplulaştırma oranına ulaşılmıştır.
 
 
Çevreli’de sulama sistemi çerçevesinde; 58,169 km sulama hattı üzerine 289 adet hidrant, 15 basınç kırıcı vana, 4 adet ise vantuz yerleştirilmesi ile 625 hektar alan suya kavuşmuştur. Sulama sistemleri ve toplulaştırma çalışmaları kapsamında; geleneksel tarım sorunları çözülen ve suya kavuşan Çevreli’de üretim deseninde önemli farklılar oluşmuştur. Geçmiş yıllarda kuru tarımın ağırlıkta olduğu 865 rakımdaki beldede; silajlık mısır, danelik mısır, şekerpancarı, çilek ve sebze yetiştiriciliğine yönelim artmış olup gelecek yıllarda üretim faaliyetlerinin bu yönde artacağı tahmin edilmektedir.
 
Zile Özyurt köyünde sulama sistemi çerçevesinde; Temelden yüksekliği 41 metre ve depolama hacmi 1209,136 m3 olan sulama göleti ile  kapalı sistem basınçlı sulama ile 25,912  km sulama hattı tamamlanmış, üzerine 88 adet hidrant, 49 adet  vantuz, 10 adet hat kapama vanasının yerleştirilmesi ile 400 hektar alan suya kavuşturulmuştur. Geleneksel tarım sorunları çözülen ve suya kavuşan Özyurt’ta üretim deseninde de olumlu değişiklikler beklenmektedir.’dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]