• 0

16 Ağustos 2017, 14:07 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Özen, 'Kayıt Dışı Kalma, Geleceğini Karartma'

Özen, 'Kayıt Dışı Kalma, Geleceğini Karartma'

314 bin avro bütçeli 14 ay süreli ‘OKA Kayıt dışı İstihdamla Mücadele Ediyor 2’ projesi kapanış toplantısı Tokat’ta yapıldı. Toplantıda konuşan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, “Sloganımız ‘Kayıt dışı kalma, geleceğini karartma.’ Kayıt dışı olanlar, başına bir şey geldiğinde devletin şemsiyesi dışında kalmış oluyor” dedi

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

314 bin avro bütçeli 14 ay süreli ‘OKA Kayıt dışı İstihdamla Mücadele Ediyor 2’ projesi kapanış toplantısı Tokat’ta yapıldı. Toplantıda konuşan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, “Sloganımız ‘Kayıt dışı kalma, geleceğini karartma.’ Kayıt dışı olanlar, başına bir şey geldiğinde devletin şemsiyesi dışında kalmış oluyor” dedi.
 
2016 yılında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı İnsan Kaynakları Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında OKA Kayıt dışı İstihdamla Mücadele Ediyor 2 projesi 31 Ağustos tarihi itibariyle sona erecek. Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında dün OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, SGK Tokat İl Müdürü Turgut Pekdemir, İŞ-KUR İl Müdürü Bekir Fındık, OKA Tokat İl Koordinatörü Mehlika Dicle, ve proje paydaşlarının katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.
 
01.07.2016 – 31.08.2017 tarihleri arasında 14 aylık süre içerisinde yürütülen 314.048,13 Avro bütçeli OKA Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Ediyor 2 projesi, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’ı kapsayan TR83 bölgesinde farklı hedef kitlelere ve bölgelere yönelik düzenlenen bir dizi etkinlik ve yenilikçi uygulamalar ile konunun tarafları arasında kayıtdışı istihdam konusunda farkındalığın  arttırılmasını hedefliyor.
 
Proje Genel Koordinatörü Kübra Ceviz, “Artık projemizin sonuna geldik. Projemiz kayıtdışı istihdamla ilgili bir farkındalık projesiydi. Bu farkındalığın arttırılmasında en önemli kişiler değerli basın mensupları. Ne kadar çok basında yer alırsa kamuoyuna o kadar çok hatırlatma olacaktı. O yüzden çok sayıda buluşma gerçekleştirdik. Bu konuyu kamuoyuyla paylaştığınız için teşekkür ediyoruz. Projemiz 12 aylık bir projeydi 2 aylık bir uzatma ile tamamladık. Projemizin bütçesi 314 Bin Avro’ydu. Bu proje aslında beklide 2 senelik bir projeydi. Ekibimle birlikte çok yoğun çalıştık. Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat olmak üzere 4 ili kapsayan bir projeydi. Hedef kitlemiz işverenlerdi. İşverenleri bilgilendirerek başladık. Onlara kayıtdışı istihdam ve devletin verdiği teşvik ve hibeler ile ilgili bilgilendirme toplantıları yaptık. Daha sonra bu işletmeer arasından toplamda 20,  Tokat’ta da 5 tane işletmemize İşletme Koçluğu hizmeti verdik. Diğer yandan başka bir hedef kitlemiz olan öğrencilere çeşitli aktiviteler yaptık. Her yaş grubundan öğrencilere çeşitli iletişim yollarıyla ulaşmaya çalıştık. Üniversite öğrenilerimize konferans düzenledik. Akademisyen ve konunun uzmanları bilgilendirme yaptılar. Diğer hedef grubumuz olan işçileri temsil eden sendikacılarımızla 1’er günlük her ilde eğitim yaptık. Çalışan hakları, lobicilik ve medya iletişim konularında toplam 60 sendika temsilcisi eğitim aldı. Başka bir hedef grubumuz ise yetişkinlerdi. Özellikle 4 ilimizde genel sağlık sigortası kapsamında yeşil kartlı yetişkinlere özellikle kadınlara ulaşarak onları kayıt dışı istihdam konusunda bilgilendirdik. Neden sağlık sigortası yaptırmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yaptık. Özellikle kadın ve çocuklara ulaşarak aslında çok sayıda kişiye ulaştığımızı düşünüyoruz. Projede toplam 4 bine yakın insana ulaştık. Bunun haricinde alışveriş merkezinde 3 gün süren etkinliklerimizde günde 15 bin ziyaretçiyi hesaba katarak aslında çok geniş bir kitleye ulaştığımızı düşünüyorum. Projemizi başarıyla sonuçlandırdık. Bize geri dönüşler çok güzel oldu” diye konuştu.
 
OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, “Sloganımız ‘Kayıt dışı kalma, geleceğini karartma’.  Kayıt dışı olanlar, başına bir şey geldiğinde devletin şemsiyesi dışında kalmış oluyor. Bu projemiz şimdilik bitiyor. 2 projemiz vardı. Yaklaşık 4 yıldır kayıt dışı istihdam üzerine çalışıyoruz. OKA’nın, bölgedeki kurumların işbirliğinin artması, daha büyük projeleri hazırlanması gibi fonksiyonları var.  Bu işbirliği bize çok şey öğretti. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği destekten oluşan bir kaynağımız var. Bütçelerimizi diğer kurumlarla birlikte ortaya koyduğumuzda sinerji ortaya çıkıyor. Bu projelerin en önemli faydası kurumlar arası birlikte çalışmanın yaygınlaştırılmasıdır” dedi.
 
İŞ-KUR İl Müdürü Bekir Fındık, “İŞ-KUR olarak sürekli işsizliğin önlenmesi, istihdamın artırılması konusunda saha çalışması yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile başlatılan Milli İstihdamda seferberlik kapsamında Aralık 2016’da istihdam sağlayan tüm işverenlerin yasal kesintilerinin tamamını devlet ödedi. Bu da ayrıca kayıt dışı istihdamın önlenmesi açısından önemliydi. Kalkınma Ajansı da bu konuda hassasiyet gösterdi ve seminerler düzenledi. İnşallah önümüzdeki süreçte hem işsizliğin azalmasında fayda sağlayacağız hem de kayıtsız çalışanların kayıt altına alınmasında büyük bir ivme kazanmış olacağız. Katkılarından dolayı sayın Genel Sekreterimize ve İl Müdürlerimize teşekkür ediyorum” dedi.
 
SGK Tokat İl Müdürü Turgut Pekdemir ise “Kayıt dışı demek kul hakkı demektir. Bir hakkın gaspı demektir. Hatta bir insanın geleceğinin çalınması demektir. Bu konuda OKA büyük çalışmalar yaptı. Bu ikinci aşama. Tüm Türkiye’de kayıt dışı hakkında bir farkındalık oluştu” dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]