• 0

15 Ağustos 2017, 16:29 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Tokat'ın 40 Ürünü Tescillenme Aşamasında

Tokat'ın 40 Ürünü Tescillenme Aşamasında

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan'ın katılımıyla Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark'ta, "Sanayi Sitesinin Taşınması ve Coğrafi İşaretler" konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın katılımıyla Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknopark’ta, ‘Sanayi Sitesinin Taşınması ve Coğrafi İşaretler’ konulu  bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Teknopark toplantı salonunda yapılan toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan,  Vali Dr. Ömer Toraman, AK Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin katıldı. 
 
 
Toplantıda konuşan Vali Dr. Ömer Toraman, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ın Tokat’a yaptığı bu ziyaretin şehrin sanayi ve ticaretin gelişmesine olumlu katkılar sağlayacağını belirterek ziyaretinden dolayı  kendisine teşekkür etti.
 
Vali Toraman, konuşmasında şunları kaydetti. “Hükümetimizin 1 Temmuz tarihi itibariyle yayınlanarak yürürlüğe giren Sanayinin Teşvik Edilmesine ilişkin paket kapsamında çıkardığı kanunla bu alanda sanayicilerin lehine oldukça olumlu adımlar atıldı. Bu konularla ilgili genel değerlendirmeler yapıldı. Bu pakete ilişkin belki de ilk uygulamalardan bir tanesi olmak üzere şehir içerisinde kalmış sanayi sitelerinin daha uygun yerlere taşınması, sanayicilerimizin daha rahat edeceği bölgelere taşınması gündeme geldi. Dolayısıyla da şehir içerisinde kalmış olan sanayi sitelerinde yine şehircilik prensipleri doğrultusunda şehrimize başka amaçlarla katkı sağlaması konusunda bir bilgilendirme yapıldı. Bu çerçevede 10 vilayetimizde öncelikli bir çalışma başlatıldı. Bu vilayetlerden bir tanesi de Tokat. Ümit ediyoruz bunu gerçekleştirdiğimizde Tokatımızın hem sanayi ve ticaretine hem de prestijine katkıları olacak. Türkiye, Anadolumuz çok zenginlik barındıran bir coğrafya. Tokatımız da bundan nasibini ziyadesiyle almış bir şehir. Burada üretilen pek çok ürün Tokat coğrafyasıyla anılır hale gelmiş.  Tokat için markalaşmış ürünler. Bu benzeri ürünlerin de hem standardının belirlenmesi hem tüketiciye daha güven verici bir şekilde ulaşması için Bakanlığımız özellikle Coğrafi İşaret tescili konusuna önem veriyor. Bu çerçevede de toplantımızın ikinci konu başlığı olarak da ilimizin coğrafi tescil potansiyelinin değerlendirilmesi ve arttırılması konusunda görüşmeler yapılacak.”
 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan ise konuşmasında  daha önceki illerde yaptıkları toplantılardan olumlu sonuçlar aldıklarını Tokat’tan da torbalarının dolu olarak gideceklerini ümit ettiklerini söyledi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün selamını ileterek konuşmasına başlayan  Müsteşar Prof. Dr. Aslan, şöyle konuştu. “1 Temmuz’da Üretimde Reform Paketi 1 buçuk yıllık bir çalışma sonucunda sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı. Üretimde Reform Paketi diye geçen bu kanunda sanayicimizin yıllar boyunca yatırım ve finansman girişimleri ile ilgili, hem yaptıkları projelerin desteklenmesiyle ilgili bazı engeller vardı. 11 Bakanlığı ilgilendiren 4 tane de kurum ve kuruluşu ilgilendiren ve 21 kanunda değişiklik yapan bir düzenleme. Bürokrasiyi bilenler ve özellikle Meclis’te kanunların oluşmasında çok büyük emeği olan sayın vekillerimiz çok iyi bilirler ki 21 kanunda değişiklik yapıyorsanız, hayata geçirilmesinden de sorumlusunuz demektir. Bizim anlayışımız; eğer biz 11 bakanlığı ilgilendiren kanunlarda değişiklik yapmışsak bunla ilgili ikinci veya 3. düzenlemeleri en kısa zamanda hayata geçirip uygulamaları yerinde bizzat takip etmek. Diğer bakanlıklarımızın da çalışma anlayışı bu. Çünkü artık emekleyerek gitme zamanı geçti. Artık hızlı olacağız, acele etmeden koşarak hedeflerimize gideceğiz. Son 3 yılda çıkarttığımız Patent Kanunu, Ar-Ge Reformu Kanunu ve üretim reform paketi maddeleri acilen hayata geçirme zorunluluğumuz var.  Şehir içerisinde kalmış sanayi sitelerinin dönüşüm programına baktığımızda bunun alt düzenlemeleri yapılarak yatırım programına hemen alınıp işin mevzuata girmesini sağlamamız lazım. Bunun yolu da 2. düzenlemenin hazırlanması. Onu da bitirdik. Şimdi kurumların görüşlerini alacağız. Diğer bakanlıklardan da hızlı bir şekilde görüşleri alıyoruz. Niye sanayicimizin, esnafımızın artık beklemeye tahammülü yok.  Bunu kısa sürede hayata geçirilmesi lazım. Üretim Reform Paketinde 21 kanunun değişmesiyle hem tüccar, hem de sanayicimizin önündeki ciddi engeller kaldırıldı.”

Buraya gelişimizin birinci amacı, sanayi sitesinin yol haritasının takvimini çıkarıp o takvime göre nasıl yürüyeceğimiz belirlemek, İkinci olarak Patent Kanununda yapılan düzenlemeyle Coğrafi İşaretler; yani yöreye özgü ürünleri kayıt altına almamız lazım. Türk-İslam kültürümüze baktığımızda övündüğümüz şeylerden birisi de yaptığımız şeylerle övünmemek. O yüzden bunlar kayıt altına alınmamış. Türkiye’nin yüzeysel taramasını yaptığımızda 2 bin civarında tescillenme potansiyeli olan ürün çıktı ortaya. Belki daha fazla çıkacak. Ama bizim şuan tescilli olan ürün sayımız 209. Çok az. Yapacağımız şey ne; Tokat’a baktığımızda 5 tane tescil, 2 tane de tescillenecek olan toplamda 7 ürün var. Bakıyorsunuz 40’ın üzerinde potansiyel ürün var. Bir de bunun takvimini belirlememiz lazım. Valilik, Sanayi Ticaret Odası müracaatı, belediye dolayısıyla bütün bu şehrin ileri gelenleri demeli ki biz bu yılın sonunda 40 tane ürünün gen haritasını yazılı hale getirerek Türk Patent Kurumu’na müracaatını yapacağız demeli. Bunun faydası şu; biz yerelde bunu tescillediğimiz zaman Avrupa Tesciline gideceğiz. Avrupa tescilini de aldığımızda kimse kalkıp ta bu bizim ürünümüz diyemeyecek.  Dolayısıyla geçmişten sözlü olarak aldığımız geleneği de yazılı hale getireceğiz. Sanayi sitelerinin taşınması konusunun özeti de tüccardan sanayici kimliği kazandıracak bir yola giriyoruz.”
 
Tokat Milletvekilleri Celil Göçer, Kadim Durmaz, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in konuşmalarının ardından toplantıya katılanların değerlendirmeleri de alındı. Toplantının ardından Müsteşar Prof. Dr. Aslan Teknopark’ı gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]