• 0

06 Ağustos 2019, 15:13 - Anasayfa // Pazar Haberi yazdır

Pazar'a 150 başlık damızlık manda düvesi yetiştrme istasyonu

Pazar'a 150 başlık damızlık manda düvesi yetiştrme istasyonu

Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesi yönelik alınan kararlar sonuçlarını vermeye başladı. Tokat Pazar İlçesi Çiftlik köyü hayvan yetiştiricilerinden Ali Geniş ile 24.10.2017 tarihinde yapılan sözleşmenin sonuçları alınıyor..

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İşletmenin açılışına Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Kaymakamı  Ahmet Süheyl Üçer, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, il protokolü, çiftçiler ve davetlilerin katıldı.
 
 
MANDA SAYISINDA ARTIŞ SAĞLANDI
 
İşletmenin açılışında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, "15.04.2017 tarih ve 30039 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Damızlık Manda Düvesi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesi kararına binaen İlimizde 2 adet yetiştiricimiz müracaat etti.
 
Yapılan inceleme sonucunda Pazar İlçemiz Çiftlik köyü yetiştiricilerimizden Ali Geniş’ in projesi uygun görüldü. 24.10.2017 tarihinde taahhütname imzalanarak projeye başlandı. Proje toplam bedeli 1.380.000 TL dir. Proje % 50 hibe ile yapılmış ve yetiştiricimize 690.000 TL geri ödeme yapılmıştır. Yapılan işletme ile ilimiz ve ülkemizin Damızlık Manda Düvesi ihtiyacının karşılanmasının planlandığını, son yıllarda verilen destekler ve Halk Elinde Islah Projeleri sayesinde manda sayısında artış yaşandığını, 2014 yılında 122 bin olan Manda sayısının 178 binlere çıkmıştır” dedi.
 
Orhan Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Proje kapsamında 150 başlık yeni ahır yapımı, Yem Karma Makinası, Gübre Sıyırıcı ve 150 baş dişi 3 baş erkek olmak üzere canlı hayvan alımına destek verilmiştir. Proje ile ilgili destekleme 2 aşamada gerçekleşmiştir. Birinci aşamada Yeni inşaat yapımı ve makine ekipman desteği verilmiş. 2 aşamada 150 baş dişi 3 baş erkek mandalar için destek ödemesi yapılmıştır. Destek kapsamına alınan mandalar brusella ve tüberküloz yönünden test edilmiştir.
 
MANDA SAYISINDA 4. SIRADAYIZ
 
İlimiz manda sayısı bakımında Türkiye'de 4. sıradadır. Bu tip projelerle önce sayısal artış daha sonrada kalite artışı sağlanacaktır. Tokat manda ile ilgili projelerle ülkede söz sahibi bir il olmaya çalışmaktadır. İşletmenin yetiştiricimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim."
 
 
NİCE İŞLETMELER AÇACAĞIZ
 
Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı da konuşmasında; "Tokat Türk Tarımının Parlayan bir yıldızı olacaktır. Tesis ilimiz ve ülke hayvancılığına katkılar sağlayacaktır. Tokat yedi büyük ovası ile tarımda üretimini iki katına çıkaracak ve çiftçimiz daha çok zenginleşecektir. Biz memleket, millet olarak çiftçinin yanındayız ve yanında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tokat'ta bizim önceliğimiz tarım. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda Tokat Tarım Projesini başlattık. Tokat'ta kiraz, şeftali, domates, yaprak ve cevizin en lezzetlisi yetişiyor. İlimizde üretimi daha da artırmamız lazım. Tokat meyvesi, sebzesi Tokatlı çiftçilerimizin döktükleri alın teri ile bu hale gelmiştir. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bizim görevimizde memleketin ihyası ve milletimizin huzuru için bu bayrak yarışında el ele verip çiftçilerimizi zenginleştirmek ve üretime katkı sağlamaktır. İnşaallah nice nice tarım tesislerimizin açılışında bir araya geliriz. Bu tesis Tokat'ımıza ve Tokatlı çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olsun" şeklinde konuştu.
 
AK Parti Tokat Mustafa Arslan  ve Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçler'de değerlendirme konuşması yaptıktan sonra kurdele kesilerek işletmenin açılışı yapılmıştır.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Pazar Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]