• 0

12 Temmuz 2019, 19:30 - Anasayfa // İYİ PARTİ Haberi yazdır

Aylin Cesur bu defa tren kazaları ile kürsüde

Aylin Cesur bu defa tren kazaları ile kürsüde

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Çorlu tren faciasının 1. yıl dönümünde Tren Kazaları araştırılsın diye Araştırma Önergesi verdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Milletvekili Aylin Cesur; önergesi üzerine söz alarak kürsüde yaptığı konuşmada, "İYİ Parti olarak 24 Temmuz 2018'de Çorlu Tren Kazası’nın Araştırılması için bir önerge verdiklerini belirterek, o zaman reddedilmeseydi belki yeni bir kaza ile canlar gitmemiş olurdu; gelin bu defa kabul edin araştırılsın varsa hatalar yanlışlar eksikler çıksın ki yeniden gözyaşı dökmeyelim dedi.
 
Cesur’un konuşması yakınlarını kaybeden ve hala sebebi bulunsun diye gözyaşı döken aileler tarafından memnuniyetle karşılanırken,  son sözleri hakkında yorum yapan yakınlarını kaybeden vatandaşlar, sosyal medyada gözyaşlarını tutamadıklarını belirttiler. 
 
Cesur’un göz yaşartan son sözleri; “Ne yapıp edip mahkûm ettiğiniz vicdanlarımızı ve acılı ailelerin bitmek bilmeyen ve bitmeyecek de olan yasını şeffaflıkla bir nebze rahatlatalım.
 
Varsa kusurlar bulalım ki yeni canlar vakti dolmadan sonsuz uykuya ve bizler de yeniden müebbet hapsindeki vicdanlarımızla baş başa bırakılmayalım.”
 
Milletvekili Aylin Cesur’un açtığı ve 15 arkadaşının imzasıyla Meclis Kurulu’na getirdikleri Tren Kazalarının sebepleri Araştırmak üzere Araştırma Komisyonu kurulsun diye sundukları önergeleri, AK Parti ve MHP milletvekillerinin reddetmesi ile rafa kalktı. 
 
Cesur’un konuşması şöyle; 
 
“Anayasa'mızın 98'inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İç tüzüğü'nün 104'üncü ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılması konusunda İYİ PARTİ olarak verdiğimiz öneri için söz almış bulunmaktayım.

2018 yılında birbirine yakın tarihlerde gerçekleşen iki tren kazası neticesinde 34 vatandaşımız hayatını kaybetti, 387 vatandaşımız yaralandı. Faciayla sonuçlanan bu tren kazalarının nedenlerinin ilgili yetkili kurumlarca net olarak açıklanmaması basında ve kamuoyunda konuyla ilgili bilgi kargaşası yaşanmasına ve huzursuzluğa neden oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2004 yılından bu yana yaşanan tren kazaları sonucunda 2.715 vatandaşımız yaralandı, 1.290 vatandaşımız da hayatını kaybetti. 22 Temmuz 2004'te İstanbul-Ankara seferini yapan hızlandırılmış tren Sakarya'nın Pamukova ilçesi yakınlarında Mekece köyü mevkisinde raydan çıkarak devrildi; 41 kişi yaşamını yitirdi, 74 kişi yaralandı.
 
Yine, 27 Ocak 2008'de İstanbul-Denizli seferini yapan Pamukkale Ekspresi Kütahya yakınlarında raydan çıktı ve 9 kişi yaşamını yitirdi. 27 Ağustos 2009'da Bilecik Bozüyük'te Eskişehir-İstanbul seferini yapan tren hemzemin geçitte iş makinesine çarptı ve 5 kişi hayatını kaybetti. Yetkili merciler "Kazaya ne sebep oldu?" sorusuna net bir cevap veremediğinden, kazaların nedenleriyle ilgili olarak basında her geçen gün farklı haberler yer aldı ve konu bir bilgi karmaşası içine düştü.
   
Saygıdeğer milletvekilleri, yetkililerin kamu vicdanını rahatlatacak açıklamalarda bulunmaması, yeni kazaların yaşanmaması için nasıl önlemler aldıkları konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmamaları ve basındaki bu bilgi karmaşası nedeniyle tren kazalarının araştırılması konusu gerçekten araştırılmaya muhtaç bir konu. Biz İYİ PARTİ Grubu olarak 24 Temmuz 2018'de Çorlu tren kazasının araştırılması amacıyla bir öneri vermiştik. Eğer önerimiz reddedilmemiş olsaydı, bu konuyla ilgili bir komisyon kurulmuş olsaydı belki de 13 Aralık 2018'de Ankara'da bir büyük faciayla daha karşılaşmamış olacaktık.
   
Geri dönelim, tarih 8 Temmuz 2018, günlerden Pazar, saat 17.15. 25 can yitirdik ve tam 300'ün üzerinde yaralı. Tam bir sene oldu. Kazayla ilgili sorular var, hâlâ duruyor. Aileleri, kamuoyu vicdanlarını rahatlatmamız gerekiyor. Mesela, birinci senesinde Çorlu'daki tren kazası davasında mahkeme heyeti geri çekildi, neden? Olay şöyle. Kazanın ardından Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığında geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı. Bilirkişi raporunda kazanın 1900'lu yıllardan kalan kâgir menfez ile rayların arasının sağanak nedeniyle boşalması sonucu meydana geldiği belirtildi. Kazadan on gün önce uyarılmasına rağmen gerekli bakım ve kontroller yapılmadığı gerekçesiyle bakım müdürü, yol bakım ve onarım şefi, hat bakım onarım memuru, köprüler şefi olarak çalışan 4 görevli asli kusurlu bulundu ve bu personellerin taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmaktan yargılanmalarına Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Aileler salona alınmayınca arbede çıktı. Avukatlar ailelerin içeri alınmamasını, aileler ile bazı avukatların verilen talimatlarla darp edildiğini ileri sürdü ve suç duyurusunda bulundu. Mahkeme savcısı da suç duyurusunda bulunulması kararını destekledi, mahkemeden talimatı kimin verdiğinin belirlenmesini istedi. Sonra mahkeme heyetinin davadan çekildiği öğrenildi. Ardından 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin davadan çekilme kararı 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından uygun bulunmadı, dosyadan çekilme kararı kaldırıldı yani birinci yılında yepyeni yeni sorularla karşı karşıyayız. Soru: "Mahkeme heyeti neden çekildi?" Cevap: "Mahkeme heyeti çekilmeyi 22'nci maddeye dayandırdı." Yani bu maddeye göre suçtan zarar gördüğünde hâkimler şüpheli ya da mağdurla bir yakınlığı varsa gerekçesi. Rahatlattı mı kamuoyu vicdanlarını? Hayır rahatlatmadı. Ve mahkeme heyeti şüphelileri adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Sonuç: Akıllarda dinmeyen sorular, vicdanlar yaralı, sabaha varmayan, sabah olsa da doğan güneşe rağmen uyanılmayan geceler; Pamukova'da 41 kişi, Kocaeli'nde 8 kişi, Kütahya'da 9 kişi, Sivas'ta 1 kişi, Ankara-Kırıkkale'de 1 kişi, Elâzığ'da 2 kişi, Çorlu'da 25 kişi, Ankara'da 9 kişi.
   
Bunlar sayı değil, can.
   
Tesadüf mü bunlar? O hâlde tesadüfse bunu ortaya çıkaralım, araştıralım. Tren kazalarına neden olan eksiklik ve ihmallerin araştırılması ve telafisi mümkün olmayacak yara açan yeni tren kazalarının önüne geçilmesi, ihmal ve eksikliklere neden olanların, yetkililerin, personellerin, kişilerin tespit edilmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını arz ediyoruz.
   
Saygıdeğer milletvekilleri, ne yapıp edip mahkûm ettiğiniz vicdanlarımızı ve acılı ailelerin bitmek bilmeyen ve bitmeyecek de olan yasını şeffaflıkla bir nebze rahatlatalım. Varsa kusurlar bulalım ki yeni canlar vakti dolmadan sonsuz uykuya ve bizler de yeniden müebbet hapsindeki vicdanlarımızla baş başa bırakılmayalım.
   
Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İYİ PARTİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.077 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]