• 0

10 Mayıs 2019, 01:50 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

CHP'li Durmaz'ın Tokat konuşması...

CHP'li Durmaz'ın Tokat konuşması...

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM Genel Kurulu'nda Tokat'ta seracılığın geliştirilmesi ve sebze- meyve fiyatları hakkında konuşma yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Konuşmasına İstanbul seçimleri hakkındaki YSK kararının hukuksuzluğunu eleştirerek başlayan Durmaz; “31 Mart Yerel Seçimlerinde aynı sandığa giren 4 farklı pusuladan sadece büyükşehir pusulasını iptal Eden hukukla izah edilemeyen sahtekârlık utanç kararınızı ayıplıyoruz, kınıyoruz.
Bu hukuksuzluk 82 milyonun gözü önünde, 16 milyon İstanbullunun iradesine ve demokrasimize yapılmıştır!
 
Ramazanın ilk günü kul hakkı yediniz!  YSK’nın 7 üyesinin verdiği karar ne hukuka, ne vicdana ne adalete nede ahlaka sığmıyor…“ dedi…
 
Siz ayrıştırmak, kutuplaştırmak için uğraştıkça, Ekrem İmamoğlu, 16 Milyonu, 82 Milyonu sevgiyle kucaklamaya, birleştirmeye devam ediyor.  İstanbullu kararlarını çoktan verdi, Ekrem İmamoğlu ile devam edecek…
 
Biz normalleşmeden, kucaklaşmadan asla vazgeçmeyeceğiz…
 
Türkiye’nin Normalleşmeye ve Ekonomik Reformlara İhtiyacı var
 
Durmaz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; Bugün Tokat’ın sorunlarını konuşacaktım, ama iktidarın politikasızlığı sebebiyle maalesef ülke gündemi seçimden çıkamıyor! Biz kentlerimizin sorunlarını konuşalım derken, işsizliğe, göçe çözüm bulalım derken maalesef gündem yine seçim!  Tokatlı hemşerilerim kusura bakmasın ama asıl sorunlarımız yine rafa kaldırılıyor!” dedi.
 
Durmaz’ın konuşmasının devamından başlıklar şöyle;

Sebze ve meyve fiyatları cep yakıyor! Ülkemizde sebze ve meyve fiyatları cep yakıyor! Ramazanda insanlar meyve yiyemiyor, et yiyemiyor, sebze yiyemiyor! Ramazan için kredi çekenler var biliyor musunuz?

Varlık kuyruğu dediniz, insanları kuru soğana muhtaç ettiniz! Biz acilen ülkeyi normalleştirecek reformlar beklerken, Enflasyonla pahalılıkla mücadele beklerken, tarımsal kalkınma projeleri beklerken; Sizler vatanın geleceği için değil, sadece kendi geleceğiniz için ülkeyi yine seçim atmosferine soktunuz!

3 defa 100 günlük eylem planı açıkladınız, sonuç ne oldu?
Sonuç; yoksulluk, pahalılık, işsizlik… Bu da sizin sonunuz olacak!
 
Durmaz; Tokat Sera Projesine Dâhil Edilsin

15 Nisan’da Bakanımız açıkladı, 9 ilde Teknolojik Sera kurulacak… Bugün sebze meyve fiyatlarını dengelemek için kurulması planlanan Sera A:Ş çok önemli ve umut verici bir adımdı. Fakat uygulanma tarihi bile henüz Bakanlıkça belirlenmemiş! Hangi yıl hayata geçecek? Ne zaman uygulanır bilmiyoruz? Dilerim bu proje bir an önce gerçekleşir ve artık şehirlerimiz kalkınmaya, çiftçimiz üretmeye halkımız ucuz meyve sebze yemeye başlar!

Bakanlığın bu proje için seçtiği seçtiği 9 il bulunuyor! Tokat neden bu proje içinde yok! Tokat’ın bu 9 ilden farkı nedir? Tokat en önemli sebze ve meyve üretim merkezi, Tokat çok önemli jeotermal kaynaklara sahip, Tokat, aynı zamanda seracılık için de en verimli ovalara sahip! Tokat’ın üç önemli büyük ovası Niksar, Erbaa ve Kazova sit alanı ilan edilmiş, koruma altına alınmıştır.
 
Tokat seracılık açısından potansiyeli olan fakat bu şans verilmeyen ildir. Tokat potansiyeline rağmen yine üvey evlat konumundadır! Tokat'ın ekolojik avantajları, Arazi konumu ve üreticilerinin tarım kültürü, Seracılık alanında oldukça başarılı olacağını gösteriyor! Tokat'ın Sulusaray, Reşadiye ve Niksar yörelerinde jeotermal kaynaklar da mevcuttur.

Özellikle Niksar'da yeni tespit edilen jeotermal kaynakla ilgili bazı ön fizibilite çalışmaları yapılmıştır.
Geçmişte bu bölgede bir modern sera kurulumu için ön çalışmalar da yapılmıştır. 

Bir diğer yönden Tokat'ta sanayiciler açısından da seracılığa dair bir deneyim ve beceri oluşmuştur.
Bu örneklerde de göründüğü üzere Tokat modern seracılık için çok önemli bir potansiyele sahiptir. 
Bu proje Tokat’ta da uygulanırsa, sektöre büyük katkı sağlayacak

Tokat sanayisi gelişecek! İşsizler ordusu azalacak, Göç akını yavaşlayacak, Eğer ki derdiniz gerçekten üretime katkı sunmak ise, Tokat’ı bu projeye dâhil edersiniz! 
 
Halen, Erbaa ilçesinde TSÖ öncülüğünde Sn. Bakan sera organize sanayi bölgesi planı var! Bari buna destek olun!

Bu nedenle Seracılık AŞ adıyla kurulacak olan projede 9 ilin yanına Tokat’ın da dâhil edilmesi zorunluluktur! 

Ziraat Fakültesi var, Araştırma enstitüsü var, sulu tarım yapılan ovaları var, ama tokat yok!
Teknolojik seracılığa ve sebze meyve üretimine bu kadar uygun bir kentin proje dışında tutulması büyük kayıp olacaktır.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]