• 0

09 Mayıs 2019, 21:02 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Buzağı ölümlerine karşı çiftçi eğitimi

Buzağı ölümlerine karşı çiftçi eğitimi

Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tokat'ta 1 yaşına gelmeden kaybedilen buzağı sayısının yüzde 5'e düşürülmesi için başlattığı "Buzağılar ölmesin işletmeler boş kalmasın" projesini hassasiyetle sürdürüyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye'de, 3,4 milyon buzağının 480 bine yakınının daha 1 yaşına gelmeden ölmesi nedeni ile buzağı ölümlerinin azaltılması için çalışma başlatıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılını buzağı ölümlerinin azaltılmasına yönelik bir yıl ilan edilmişti. Yüzde 10’larda olan buzağı ölümlerini yüzde 5’lere düşürmeye yönelik yapılan çalışmalar 2019 yılında da sürdürülüyor.
 
Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında geçen yıl olduğu gibi bu yılda eğitimler tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında 2018 yılında 57 köyde 1363 kadın çiftçiye; buzağı bakım besleme, ahır hijyeni, ağız sütünün önemi, brucella hastalığı ve korunma yolları, aşılamanın önemi ve sağlıklı beyaz peynir yapımı konularında eğitim verildi. Eğitim sonunda kadın çiftçilere buzağı beslemesi için buzağı biberonu kullanımı tatbiki olarak gösterildi.
 
 
2019 yılı eğitim programları kapsamında Veteriner Hekim Seda Çelik ve Tekniker Neslihan Gözüpek tarafından  Söngüt, Kömeç, Gaziosmanpaşa, Bozatalan, Gözova, Behram, Döllük, Çamağzı köylerinde eğitimler düzenlendi.  8 köyde yapılan eğitimlere 255 kadın çiftçi katıldı. Eğitim sonrası buzağı biberonu ve Royal Jel (Buzağı vitamini) dağıtılarak nasıl kullanacakları yine tatbiki olarak anlatıldı. Yoğun ilginin olduğu toplantılar sonrası çiftçilerimizden gelen sorular cevaplandırıldı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]