• 0

06 Mayıs 2019, 20:49 - Anasayfa // Pazar Haberi yazdır

Pazar'da süt otu hasadı gerçekleştirildi

Pazar'da süt otu hasadı gerçekleştirildi

Tokat'ın Pazar İlçesi Esentepe Mahallesinde Samet Küçük'e ait 3 dekar arazide yetiştirilen ilkadım çeşidi yem bitkisinin ilk hasadı Pazar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selami Adaş'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Pazar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selami Adaş konuyla ilgili olarak, “2018 yılı Eylül ayında toprak hazırlığı yapıldıktan sonra eylül ayının sonunda ekim makinesiyle süt otu bitkisinin ekim işlemini gerçekleştirdik. Mart ayının sonunda yapılan azotlu gübreleme haricinde herhangi bir işlem yapılmadan hasat olgunluğuna ulaşan ilkadım çeşidi süt otu yem bitkimizin 30 Nisanda ilk biçimini gerçekleştiriyoruz. Tek yıllık bir yem bitkisi olan süt otundan iklim şartlarına bağlı olarak 3-4 biçim daha yapmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Pazar ilçesinde süt otu bitkisinin ekim alanlarının artırılması hedefleniyor. Avrupa’da 20 yıldır süt otu bitkisi yaygın şekilde kullanılıyor. Türkiye’de son yıllarda süt otu bitkisine yönelik ilgi artmaya başladı.
 
 
SÜT OTU BİTKİSİ
 
Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilen "ilkadım" isimli Ryegrass (süt otu) diğer adıyla İtalyan çimi Lolium Multiflourum geniş yapraklı, çok lezzetli ve kolay sindirilebilen tek yıllık buğdaygil yem bitkisidir.
 
Özellikle süt verimini arttırdığından dolayı çiftçiler tarafından süt otu olarak adlandırılmıştır. Enerji ve protein değeri çok yüksek olan süt otu yeşil ot olarak yedirildiği gibi kuru ot olarak veya silajı yapılarak da değerlendiriliyor. İlkbahar veya sonbaharda ekimi yapılabilen süt otu bitkisinin dekar başına 8 ton/yıl verim alınabiliyor. Yıllık 4-5 hasat yapılabilen süt otu bitkisinde protein değeri yüzde 15 değerlerindedir. Büyük ve küçükbaş hayvanlarda sütte verim artışı ve ette lezzet artışı sağlamaktadır.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Pazar Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]