• 0

22 Haziran 2017, 22:34 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tokat'ta

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tokat'ta

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 193 milyon TL'lik 23 tesisin temsili temel atma töreni için Tokat'a geldi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 193 milyon TL’lik 23 tesisin temsili temel atma töreni için Tokat’a geldi. 
 
 
İlk olarak Tokat Valiliğini ziyaret eden Bakan Eroğlu, düzenlenen basın toplantısında Tokat’la ilgili yeni müjdelerini paylaştı.
 
DÜNYANIN İNCİSİ TOKAT
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Tokat Milletvekilleri ile birlikte katıldığı toplantıda, Niksar’da Danişmentliler Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi açılışına ve ceviz ormanı kurulması programına katılacağını dile getirdi.
 
 
Tokat Milletvekilleri ile birlikte Niksar’ı cevizin başkenti yapmaya karar verdiklerini ifade eden Bakan Eroğlu; “Tokat benim gözümde dünyanın incisi, çok kıymetli bir kent. Tokat’a ne kadar yatırım yapsak ne kadar müjde versek az. Özellikle Niksar’da ceviz ormanı kurma işi için hepimiz hem fikiriz. Burayı ceviz üretiminde listenin başına çekmeyi hedefliyoruz. Bu ormanın geliri 49 vatandaşa ait, bakımı ise 3 yıl devlete ait olacak. Niksar programından sonra 23 tane tesisin temelini atmak üzere Tokat’a döneceğiz” dedi.
 
“HÜKUMETİMİZ VERDİĞİ SÖZÜ TUTAR”
Bakan Eroğlu Tokat’ta temelini atacağı tesisleri, devam eden ve tamamlanan müjdeler hakkında da bilgiler aktardı. Bakan Eroğlu; “Bugün temelini atacağımız bu tesislerimizin maliyeti 193 milyon TL. Tesislerimizin 1 adedi baraj, 3 adedi sulama, 17 adedi taşkın koruma ve ıslah tesisi, 1 adedi Orman Genel Müdürlüğü tesisi ve 1 adedi de Doğa Koruma Milli Parklar tesisi. Biliyorsunuz Tokat ile gönül bağımız var. Tokat’ı hakikaten çok seviyorum. Bu bakımdan buraya gelirken eli boş gelmedik. Yine heybelerimiz doldu geldik. Tokat’a toplamda 131 müjde vermiş olduk. Yine toplamda 578 milyon TL’lik müjdelerimiz var. Daha önceden vermiş olduğumuz 99 müjdenin 80’i tamamlandı. Devam eden 19 çalışmamız var. İnşallah onlarda en kısa zamanda tamamlanacak. Bu yıl planlanan DSİ müjdeleri ile amacımız, 10 bin 360 dekar araziyi sulamaya açmak, Erbaa ve Niksar ilçelerinde 1 belde, 2 mahalle, 16 köy ve 3 bin 500 araziyi taşkınlardan korumaktır. Diğer yandan OGM müjdelerimiz kapsamında bu yıl 44 bin 674 dekar arazide çalışma yapılacak, 3,2 milyon adet fidan toprakla buluşturulacak. 2017 yılında 6 milyon adet fidan üretilecek. En önemlisi Reşadiye ilçemize 300 dekar alana bal ormanı tesis edilecek. Tokat genelinde 17 köyde ceviz, badem ve dut fidanları dikilerek gelir getirici ormanlar oluşturulacak. Doğa Koruma Milli Parklar müjdemiz ise bu yıl Kaz Gölü’nde çevre düzenleme çalışmaları yapılacak olması. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün çalışmalarına gelecek olursak. Erbaa, Pazar, Reşadiye’ye birer tane, Tokat merkeze 2 tane olmak üzere 5 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurulacak. Önceden söz verdiğimiz müjdelerin yalnızca 19 adedi tamamlanmayı bekliyor. 80 tanesi bitti. Hükumetimiz verdiği sözü tutan bir hükumet. Bizler de Tokat’a ve Tokatlıya verdiğimiz sözleri bir bir tutuyoruz. Hükumetimiz Tokat’a gerçekten çok büyük önem veriyor. Özellikte Tokat’a yaptığımız yatırımlar neticesinde en çok yatırım yapan bakanlıklar listesinde birinci sıraya yerleştik” ifadelerini kullandı.
 
 
“ORMAN KÖYLÜLERİMİZİN YANINDAYIZ”
Tokatlı orman köylülerinin her zaman destekçisi olduklarını kaydeden Bakan Veysel Eroğlu, bu bağlamda 2 bin 504 aileye 32,8 milyon TL ferdi proje ve kredi desteği sağlandığını ve bu yıl 110 aileye 2,3 milyon TL kredi ve hibe desteği verileceğini söyledi. Bu şekilde vatandaşlara ek gelir imkanı sağlayarak göçü de engellemeyi amaçladıklarını vurgulayan Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “5 bin köye 5 bin gelir getirici orman projemizi başlattık. Orman teşkilatı tarafından orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın gelir seviyesinin artırılması için ceviz, badem, kestane, dut gibi gelir getirici fidanlar dikilerek köylerimizde gelir getirici ormanlar oluşturuluyor. Bu kapsamda 2016 yılı sonuna kadar 104 köyde 163 bin 414 adet gelir getirici fidan dikildi. Dünyanın en şifalı, en çeşitli bitkileri burada. Tokat’ın toprağı gerçekten de mübarek. Tokatlılar çok şanslı. Diğer yandan da vekillerimiz ile konuştuk ve Tokat balını marka haline getirmek için çalışmaya karar verdik. Arıcılara bu konuda tam destek veriyoruz. Vatandaşın parası yoksa yüzde 20 hibe, gerisi faizsiz kredi. Vekillerimizden de istirham ediyorum. Arıcıları bir araya getirin, eğitim verin, teşvik edin, sertifika verin. Tokat balını marka yapalım” diye konuştu.
 
Bakan Eroğlu, Pazar ilçesinde yer alan Ballıca Mağarası Tabiat Parkı hakkında da açıklamalarda bulunarak şunları kaydetti; “Bu mağaramızın bulunduğu saha içerisine kafeterya, hediyelik eşya ve yöresel ürünler satış ünitesi, bekçi kulübesi, mağara aydınlatma çalışmaları, korkuluklar, yol sanat çalışmaları, otoparka taş parke döşenmesi, çocuk oyun grubu ve piknik üniteleri yapıldı. Park içerisine ayrıca kır lokantası ve büfe de yapılacak. Ballıca Mağarası Tabiat Parkının temel atmasını da bugün gerçekleştireceğiz. Ayrıca yaşlılarımızın mağaraya çıkarken zorlanmaları nedeniyle bir asansör yapılmasına karar vermiştik. Onun da ihalesi bugün yapıldı. Diğer tabiat parkımız Zinav Gölü Tabiat Parkında da 500 dekarlık sahada gelişme  planı çalışmalarımız devam ediyor. Bu projelerimiz ile Tokat’ın bahtı açık, yıldızı parlak” dedi.
 
Bakan Eroğlu, Tokat Valiliğindeki basın açıklamasının ardından Gaziosmanpaşa Üniversitesi Danişmentliler Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi açılış merasimi ve ceviz ormanı kurulması programına katılmak üzere Niksar’a geçti.
 
Tokatlılarla iftar yapmak üzere Niksar’dan Tokat’a gelen Bakan Eroğlu, Cumhuriyet Meydanında Devlet Su İşleri Tesisleri toplu temel atma töreni ve orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtım törenine katıldı. Sertifika dağıtım töreninde 10 aileye gelir getirici tür sertifikası ve 10 aileye ORKÖY sertifikası verildi. Ayrıca vatandaşlara bin 500 adet badem, bin adet mahlep ve 500 adet kuşburnu olmak üzere toplamda 3 bin adet fidan dağıtıldı.




Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?







Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]