• 0

18 Haziran 2017, 21:50 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Ak Zambaklar Ekonomiye Kazandırılacak

Ak Zambaklar Ekonomiye Kazandırılacak

GOÜ'de yapılan çalışma kapsamında Tokat'ın sembolü Ak Zambakların ilk hasadı yapıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

GOÜ'de yapılan çalışma kapsamında Tokat'ın sembolü Ak Zambakların ilk hasadı yapıldı.
 
Tokat'ın sembolü Ak Zambakların, Gaziosmanpaşa Üniversitesinde yapılan çalışmalarla gıda sanayine kazandırılarak, ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor. Ak Zambaktan reçel, marmelat, lokum, kolonya gibi ürünler elde edilmesini planladıklarını aktaran GOÜ Rektör Yardımcısı Ali Kasap, "Isparta’nın Gülü gibi, Çorum’un leblebisi gibi Tokat’ın da AK Zambak ve çeşitlerini markalaştırmak istiyoruz." dedi. Tokat Belediyesinde yapılan çalışmalarda ise ak zambaklar kolonya, sabun, reçel, lokum olarak gelen misafirlere ikram ediliyor ve tanımı sağlanıyor.
 
2 YILLIK ÇALIŞMANIN İLK HASADI ALINDI
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesince yapılan çalışma kapsamında Tokat'ın sembolü Ak Zambaklar ekonomiye kazandırılacak. Bu kapsamda 2 yıllık çalışma sonucu üretilen Ak Zambakların ilk hasadı geçtiğimiz günlerde düzenlenen Tüplü Asma Fidanı Dağıtımı töreninde Vali Cevdet Can'a takdim edildi. Vali Can, Ak Zambaklarla ilgili yapılan projenin çok önemli olduğuna değindi. Çalışma hakkında bilgiler veren GOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kasap Ak Zambakların Tokat'ın tarihinde önemli yeri olduğunu belirtti ve ak zambakların Tokat'ta yeniden yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.
 
AK ZAMBAK HER ALANDA KULLANILIYOR
Tokat'ın sembolü Ak Zambakların canlandırılması ve tanıtılmasına katkı sağlamak için Tokat Belediyesi de çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda cadde ışıklandırmaları ve şehir mobilyaları ak zambak figürüyle donatılırken şimdilerde yapılan bir çalışma ile üretilen Ak zambak kolonyası, reçeli, sabun ve lokumundan oluşan paketler Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından gelen misafirlere hediye ediliyor. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu her şehrin sembolleri olduğunu ve Ak zambağın da Tokat'ın merkez ilçesinin en önemli sembollerinden bir tanesi olduğuna işaret etti.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.074 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]