• 0

06 Kasım 2018, 07:57 - Anasayfa // TÜRKİYE Haberi yazdır

Etleri OSB'ler üretecek

Etleri OSB'ler üretecek

Türkiye, et ve süt üretimindeki ihtiyacını OSB'ler kurarak kapatacak. Hayvancılık işletmelerini tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerine taşımaya başlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, buralarda yeni yatırımcılara da yatırım yeri sağlayarak et ve gıda üretimindeki açığı kapatmayı hedefliyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerini kurmaya devam ediyor. Birçoğunun bu yıl sonuna kadar bitmesi planlanan OSB’ler Türkiye’nin et ve gıda üretimindeki açığını kapatacak.Ye Türkiye’de ilk örneklerini teşkil edecek olan jeotermal kaynakla ısıtılan tarıma dayalı ihtisas seraları, su ürünleri ve çiçekçilik OSB’lerinin alt yapı çalışması bu yıl tamamlanacak. Jeotermal ile ısınan seralarda tonlarca domates üretimi yapılacak. Sera işletmelerinde kesme çiçek ve saksılı süs bitkileri üretilecek.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvancılık işletmelerini şehir dışında planlı bir şekilde kurulan tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerine taşıyor ve buralarda yeni yatırımcılara da yatırım yeri sağlayarak et ve gıda üretimindeki açığı kapatmayı hedefliyor.
 
BİNLERCE TON YERLİ ÜRETİM
 
Bu çerçevede tarıma dayalı ihtisas besi OSB’lerinin yatırımları tamamlandı. Amasya-Suluova, Gaziantep, Diyarbakır besi, Ankara-Çubuk’ta hayvancılık ihtisas OSB’si, Elazığ hayvan ürünleri OSB’si faaliyetlerine başladı. 5 OSB’de 726 işletme faaliyet gösteriyor. Söz konusu işletmelerde yılda binlerce ton et üretilirken binlerce kişiye de istihdam sağladı. Bu bölgelerde et entegre tesisleri ile hayvan atıkları bertaraf edilerek işleniyor ve elektrik üreten biyogaz tesisleri de bulunuyor.
 
YENİLERİ GELİYOR…
 
Bakanlık, Eskişehir Beylikova, Şanlıurfa, Kars besi OSB’leri ve Ağrı Diyadin sera OSB’sinin alt yapı çalışmalarına ise devam ediyor.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TÜRKİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.090 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]