• 0

01 Kasım 2018, 14:43 - Anasayfa // İYİ PARTİ Haberi yazdır

İYİ Parti'li Ok, '11 Uygur Türküne mi sahip çıkamıyoruz'

İYİ Parti'li Ok, '11 Uygur Türküne mi sahip çıkamıyoruz'

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yazılı soru önergesi verdi. İYİ Parti'li Ok 5' Milyon Suriyeliye Ev Sahipliği Yapıyoruz da, 11 Uygur Türküne mi Sahip Çıkamıyoruz' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İYİ Parti'li Ok “5 Milyon Suriyeliye Ev Sahipliği Yapıyoruz da, 11 Uygur Türküne mi Sahip Çıkamıyoruz”
 
Geçen yıl Tayland'da bir cezaevinden kaçarak yasa dışı yollardan Malezya'ya giren 11 Uygur Türkünün Çin'in tüm baskılarına rağmen iade edilmemiş ve Türkiye'ye gönderilme kararı alınmıştı.
 
Serbest kalmalarının ardından Kuala Lumpur'dan uçakla Türkiye'ye gönderilen 11 Uygur Türkünün İstanbul Atatürk Havalimanında gözaltında tutulduğu iddiaları ile ilgili İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’ya yazılı soru önergesi verdi.
 
İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK şu açıklamayı yaptı;
 
GÖZALTINDA TUTULUYORLAR
 
Geçmişte aynı şekilde kendisine sığınan insanları Çin'e iade eden Kuala Lumpur yönetimi, büyük tepki almıştı. Bunun en büyük sebebi olarak da iade edilen insanların çok büyük işkencelere maruz kalmaları ve idam edilebilecek olmaları gösterilmişti. Türkiye’ye gönderilen 11 Uygur Türkü’nün Atatürk Havaalanında gözaltında olduğu iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’ya soran Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Uygur Türklerinin takipçisi olacaklarını belirtti.
 
5 MİLYON SURİYELİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ
 
Suriye’de başlayan iç savaş sonrası savaştan kaçan 5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’nin, 11 Uygur Türkü söz konusu olduğunda temkinli davranılmasına tepki gösterdi. Konu hakkında konuşan Balıkesir Milletvekili İsmail OK ‘’5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan ülkemiz, sadece Müslüman ve Türk oldukları için gördükleri zulümden kaçan 11 Uygur Türküne sahip çıkılmaması bizleri derinden yaralamıştır. Soydaşlarımızın Türkiye’de gözaltında tutulduğu yönünde iddiaların acilen cevaplandırılması gerekmektedir.
 
MÜSLÜMAN VE TÜRK OLDUKLARI İÇİN KATLEDİLİYORLAR
 
Uygur Türklerinin Müslüman ve Türk oldukları için Çin hükümeti tarafından zulüm ve işkence gördüğünü iddia eden OK, yaşanan duyarsızlığa isyan etti. AKP iktidarını yaşananları görmezden gelmekle suçlayan İsmail OK ’’dünyanın neresinde zulüm gören bir Türk varsa içimiz sızlıyor, iktidar ise Suriyeliler için kendini paralıyor. Bu insan hakları Almana, Fransıza, Araplara varda bir tek Türk’e yok. Soydaşlarımızın özgürlüğü için bizlerde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.
 
 
"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
 Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
 
İsmail OK
Balıkesir Milletvekili
TBMM Divan Katip Üyesi
 
Geçen yıl Tayland'da bir cezaevinden kaçarak yasa dışı yollardan Malezya'ya giren 11 Uygur Türkü, Çin'in tüm baskılarına rağmen iade edilmemiş ve Türkiye'ye gönderilme kararı alınmıştır. Serbest kalmalarının ardından Kuala Lumpur'dan uçakla Türkiye'ye gelmişlerdir.
 
Geçmişte aynı şekilde kendisine sığınan insanları Çin'e iade eden Kuala Lumpur yönetimi, büyük tepki almıştır. Bunun en büyük sebebi olarak da iade edilen insanların çok büyük işkencelere maruz kalmaları ve idam edilebilecek olmaları gösterilmiştir.
 
Bu konular ile ilgili olarak;
 
Türkiye’ye gelen 11 Uygur Türkü’nün gözetim altında tutulduğu iddiaları doğru mudur?
 
5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan ülkemiz, sadece Müslüman ve Türk oldukları için gördükleri zulümden kaçan 11 Uygur Türkü hakkında nasıl bir karar almayı düşünmektedir?
 
Ülkemize son 16 yılda kaç Uygur Türkü iltica talebinde bulunmuştur, kaçı kabul edilip, kaç Uygur Türkü geri iade edilmiştir?"
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İYİ PARTİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]