• 0

11 Ekim 2018, 12:30 - Anasayfa // SPOR Haberi yazdır

Yayları gerip hedefi 12'den vurdular

Yayları gerip hedefi 12'den vurdular

Türklerin ata sporlarından olan Okçuluk Tokat'ta gelişiyor, yeni okçular geliyor. Tokat'taki Okçuluk Turnuvasının birincileri belli oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Tokat Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı işbirliğinde organize edilen Amatör Spor haftası kutlama programı devam ediyor.

Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Kompleksi içerisinde yer alan Okçuluk Atış Alanında düzenlenen ve büyük heyecana sahne olan Okçuluk Turnuvasında geleceğin şampiyonları kendilerini gösterdi.
 
Yarışmalar sonrasında düzenlenen tören ile kategorilerinde dereceye giren sporculara başarı belgeleri takdim edildi.
 
 
DERECEYE GİREN SPORCULAR
 
Olimpik Yay
 
Erkekler
1.Murat Cinbiz
2.Taha Çoban
3.Bekir Sezgin

Bayanlar
1.Berfin Şahin
2.Zeynep Koçaker
3.Ayşe Kurt
Makaralı Yay
1.Yasemin Şahin
2.Şuhedanur Coşkun
 
OKÇULUKTA KURALLAR
 
Okçulukta genel kural olarak; belli atış ve çizgiler üzerinden atışlar yapılır. Bu çizgiye atış çizgisi denir. Okçu, atış çizgisi üzerinde on saniye bekledikten sonra, hakem atış için gerçek süreyi verir. Bu süre, 30 ve 50 metrelik yakın mesafelerde 120 saniye olarak okçulara tanınır. Uzak mesafelerde (erkeklerde 70-90 m, kadınlarda 60-70 m) 240 saniye süre verilir. Bu süre zarfı içinde her okçu altı ok atış yapar. 120 saniyelik yarışmalarda ise üç ok atışı yapılır. Bu adetlerin dışında okçuların kesinlikle fazladan ok atma hakkı yoktur. Hedefe fazla ok atılması durumunda en yüksek puanlı ok, puanlamadan çıkarılır ve ok sayısı toplamda 2 adet düşürülür.
 
Okçulukta faul olarak sayılan kurallar; hedef puan tablasına atılan okun değerinden fazla söylenmesi, yaydan atılmış fakat hedefe gitmemiş, ön tarafa saplanmış okun, hedef çizgisinden ayrılıp onun gidip alınması veyahut bekleme çizgisinden atış çizgisine oku yaya takıp girmek faul olarak nitelendirilir. Okçulukta yarışmaya başlamadan bir gün öncesinde hakemler malzemelerin kontrolünü gerçekleştirir. Kuralların dışında herhangi bir malzeme kullanımı tespit edilirse, okçu oyundan diskalifiye edilir.
 
PUANLAMA SİSTEMİ
 
Okçuluk müsabakalarında kullanılan hedef yüzleri, uzak mesafe atışlarında 122 cm, yakın mesafelerde ise 80 cm ebadında olmalıdır. Bu hedef yüzleri üzerinde dıştan içe doğru 1-10 arasında dairelerin her birinin bir puanlaması vardır. Orta nokta (sarı renk) 10 puan, dıştaki beyaz renk 1-2 puan, siyah renk 3-4puan, mavi renk 5-6 puan, kırmızı renk 7-8 puan değerlerindedir. Aynı zamanda sarı rengin ortada bir küçük halka daha vardır. Bu halka x olarak adlandırılır. Puanlama da bir bonus olarak kullanılır. Hesaplanan puanların yanına x olarak yazılır ve sıralamalarda bu x’ler sayılarak mevcut sıralamada değişimler yapılır. 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SPOR Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]