• 0

11 Ekim 2018, 12:20 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Tokat ulaşımını değerlendirdi

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Tokat ulaşımını değerlendirdi

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat'ın yolları ile ilgili olarak verdiği sorun önergelerine aldığı cevabın, yakın zamanda sorunların çözülmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“TOKAT’IN ULAŞIMI PLANI YETERSİZ”

Niksar-Akkuş yolunun yakın bir zamanda bitmeyeceğini belirten Tokat Milletvekili Durmaz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yazılı cevabında (Niksar-Akkuş yolu 29 km, Akkuş-Ünye yolu 58 km olarak planlanmıştır. Proje çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılı sonunda bitmesi planlanmaktadır. Proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip yatırım programına teklif edilecektir) ifadelerinin yer aldığını söyledi.
 
Sürücülerin zorlandığı bir yer olan Çamlıbel ile igili olarak da Kadim Durmaz, Çamlıbel geçidine yakın bir zamanda yapılmasının imkansız olduğunu kaydetti.

Bu konuda da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın “Tokat-Yıldızeli yolu Çamlıbel geçidi bölünmüş yol olarak trafiğe hizmet vermektedir. Yolun her türlü bakım ve onarımı yapılmaktadır. Yatırım programı imkânlarına göre ihalesi planlanmaktadır” şeklinde cevap verdi.
 
TOKAT TRAFİĞİ BU YOLLARLA DÜZELMEZ
 
Tokat Merkez nüfusunun 196 bin 386 olduğunu, Karadeniz ve Güney geçidi olduğundan dolayı trafiğin yoğun seyrettiğini ifade eden Kadim Durmaz, “Mevcut çevre yolu yıllarca sürekli inşaat halindedir. Ve yetersiz kalmaktadır. Mevcut yolları yeteri kadar geniş olmayan Tokat’ta şehir içi trafiği yoğundur. Yeni bir kuzey çevre yolu mutlaka planlanmalı ve yapılmalıdır” dedi. Konu ile ilgili olarak Bakanlığın cevabına göre herhangi bir projenin bulunmadığına işaret eden Durmaz, “D-100 kara yolu bulundan Reşadiye ilçemizin girişinde kavşak olmadığından dolayı üzücü bazen yaralanmalı, bazen can kaybı olan kazalar yaşanmaktadır. Bu yüzden Reşadiye ilçemizin girişinde bir kavşak veya alt geçit yapılması gerekmektedir. Bu talebimize bakanlığın cevabı “kavşak projesi bütçe imkânları ölçüsünde değerlendirilebilecektir” şeklinde oldu.
 
ALMUS TUFANTEPE KÖPRÜSÜ
 
Almus Tufantepe köprüsünün yapılmasıyla bölgedeki köylerin ulaşımını 27 km’den 6 km’ye düşeceğini ifade eden CHP Tokat Milletvekili Kadım Durmaz, Bakanlığı söz konusu yol ve köprünün karayolları görev tanımı kapsamında olmadığını belirttiğini söyledi.

Tokat, Sulusaray, Yeşilyurt ilçelerinin yol ayrımında kavşak olmadığını, bu yüzden kazalar olduğunu, geçen sene eski bir Belediye Başkanının ve eşinin trafik kazasında öldüğünü ve mutlaka bu yola bir kavşak, alt geçit veya üst geçit yapılması gerektiğini aktaran Durmaz, burada da yakın bir tarihte bir çalışma beklemediğini kaydetti.
 
KAMULAŞTIRMA ENGELİ
 
CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat – Sivas yolu üzerinde bulunan 8 köy girişinde olmadığını belirterek konuyla ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın cevabının “Talep edilen kesim kurpta kaldığından tehlike yaratmaktadır. 500 metre ilerisine ve gerisine salyangoz kavşak planı bulunmaktadır. Kamulaştırma sorunları nedeniyle imalatları yapılamamış, kamulaştırma sorunlarının çözülmesi için çalışmalar devam etmektedir” şeklinde olduğunu belirtti.
 
Zile-Artova yolunun İl Özel İdaresi tarafından bir türlü yapılamadığını, karayolu denetim ağına alınmasının bölge ulaşımı için önemli olduğuna dikkat çeken Durmaz, bu konunun da bakanlık tarafından uygun görülmediğini kamuoyu ile paylaştı.
 
Ünye-Akkuş-Niksar yolu, Niksar-Tokat yolu ve devamında Tokat-Turhal, Turhal-Zile-Alaca yolları yapıldığında Karadeniz bölgesi ve doğudan gelen araçlar Ankara’ya ulaşımın 120 km kısalacak olması nedeniyle önemli olduğunun altını çizen Tokat Milletvekili Durmaz, “Bu sebeple zaten yetersiz olan Turhal şehir içi trafiğinin rahatlaması için Çevre yolu kaçınılmazdır. Fakat Bakanlığın bu konuda da bir çalışması bulunmamaktadır” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]