• 0

20 Eylül 2018, 15:41 - Anasayfa // TÜRKİYE Haberi yazdır

Basın Sitesi'nde teslimat başlıyor

Basın Sitesi'nde teslimat başlıyor

Toplu Konut İdaresi'nin Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyeleri için Derince Çınarlı Mahallesinde yaptırdığı 138 konutun hak sahiplerine teslimatı 24 Eylül Pazartesi günü başlıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nden konutların teslimi ve bu konudaki spekülasyonlar nedeniyle detaylı bir açıklama yapıldı. Açıklamada aynen şöyle deniliyor:

“Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin girişimleriyle TOKİ tarafından Derince İlçesi Çınarlı Mahallesi’ne yapılan 16 Ocak Basın Sitesi’nin 23 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşen ihalesi ile çalışmalara başlanmıştır. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin girişimleriyle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Derince İlçesi Çınarlı Mahallesi’nde 24,5 dönüm arazi üzerine yapılan 138 konutluk projemizin plan tadilatı sonrasında Basın Sitesi’nin 1 Ağustos 2016 tarihinde ilk kazma vurulmuş ve yaklaşık 5 ay önce inşaatları tamamlanmıştır. Bu beş aylık gecikme ne yazık ki çok düşündürücü ve manidardır.
 
FİYAT İNDİRİMİ SAĞLANMIŞTIR

Fiyatlarla ilgili yine asılsız bilgiler dolaşmaktadır. 23 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşen ihale de verilen teklif bellidir. KOGACE Başkanı Çetin Gürol ve yönetim kurulu konut bedelleri açıklanır açıklanmaz fiyatların gazeteci meslektaşlarımızın ekonomik durumlarına uygun olmadığı için başta dönemin Bakanı Fikri Işık olmak üzere ilgililer ile temasa geçilmiştir.  Hatta bu konuda fizibilite çalışması yapılması için İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tolga Ok ve yönetim kurulu, yine dönemin KEMDER, şimdilerde ise Emlakçılar Odası Başkanı olan Alpay Hacıoğlu ve yönetim kurulu tarafından alanda incelemelerde bulunmuş ve açıklanan rakamlarda yükseklik tespit edilmiştir. Hazırlanan fizibilite raporu sonrasında kanunlar çerçevesinde maliyetler üzerine konulan arazi maliyeti ile ilgili dönemin Bakanı, Kocaeli Milletvekilimiz Fikri Işık, TOKİ Başkanı Ergün Turan ve ekibine bilgi verilmiştir.  Sadece bilgi verilmek ile kalınmamış sürekli Ankara ve İstanbul’da sayısız temaslarda bulunulmuştur. Hatta Bakan beyin Kocaeli programlarına katılarak sürekli gündemde tutulmuştur. Temas halinde bulunulması sonrasında ekonomik koşulların en uygun seviyeye çekilmesi için yapılan ısrarcı tavır sonrasında 1 milyon 750 bin TL’lik bir indirim sağlanmıştır.
 
KİMSEYE KURASIZ EV VERİLMEMİŞTİR
 
 Bizim tek derdimiz çok önemli bir görevi yerine getirmeye çalışan meslektaşlarımızın konut sahibi olabilmesidir. Onun içinde yönetim kurulu içinde her hangi bir ayrıcalık yapılmadan üyelerimiz ile birlikte daire kurasına girerek hakkaniyet karinesine zarar verilmemiştir. TOKİ’nin belirlediği Noter ile herkesin huzurunda yapılan kurada da temsili olsa da Başkan Çetin Gürol veya yönetim kurulu üyeleri kura çekmemiş tüm kuralar Noter Başkatibi tarafından çekilmiştir.
 
17-24 EYLÜL TARİHLERİNİ TOKİ BELİRTMİŞTİR

 Tüm bu hassasiyetlerimize rağmen akla ve mantığa sığmayacak iddialarda bulunanların söylemlerine bakmadan sadece konutların teslimine odaklanan bir ekibi karalama çabaları da beyhudedir. Sonuçta inşaat ruhsatı ve iskanları ile alakalı olarak belediye ile yaşanan sürecin hızlandırılması içinde görüşmelerimiz neticesinde anlaşma zemini sağlanmış ve harçlar anında firma tarafından yatırılmıştır. TOKİ Finansman Dairesi Başkanı Ahmet Öztürk ve daire çalışanlarının daveti üzerine geçtiğimiz ay yapılan görüşmede ruhsatların alınması sonrasında peşinatların yatırılması, iskan ile birlikte de KDV’lerin yatırılması sonrasında konutların teslimi için start verileceği ve bunun içinde 17-24 Eylül 2018 tarihi kararlaştırılmıştır.
 
BÜROKRATİK İŞLEMLER UZADI

 17 Eylül tarihi KOGACE’ye yetkililer tarafından verilmiştir. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın da sık sık konuşmalarında dile getirdiği kamunun en büyük sıkıntısı olan bürokratik işlemlerin uzun sürmesidir. Tuhaf ve anlayamadığımız bir şekilde işlemler uzatılmıştır. Ruhsatlarımızın alınması sonrasında iskan işlemlerinin de 1 haftayı bulmaması gerekirken, daha önce sisteme girişi yapılan Bina Enerji Kimlik Belgelerinin versiyonunun değişmesi nedeniyle tekrar giriş işlemlerinin uzaması nedeniyle banka sürecinde işlemlerin başlatılması aksamıştır. Konutlarımızın geç teslim edilmesi ne bizlerin, ne TOKİ yetkililerinin, ne inşaatı yapan firmanın menfaatine değil aksine tüm yukarıdaki tarafların zararınadır.
 
DAİRE VE BLOKLARA GÖRE ÖDEME TAKVİMİ

Söylenecek çok söz, yazılacak çok şey mutlaka vardır. Ancak şu anda tek derdimiz konutlarımızın teslimidir. KOGACE Başkanı olarak şahsım ve yönetim kurulu içerisinde gündemi Konut Projesi olan arkadaşlarım günlerdir yoğun bir tempo içerisinde bu sıkışıklığı çözme adına çalışmaktadır. Akşam saatlerinde yasal işleyiş tamamlanmış TOKİ Daire Başkanlığından sözleşmeler ve ödemeler Ziraat Bankası Derince Şubesi olarak belirlenmiş, banka sözleşme ve ödeme tarihleri kesinlik kazanmıştır.
 
138 konuta başvuran üyelerimizin sözleşme, peşinat ve KDV ödemeleri şu tarihlerdedir;
 
-24/09/2018       B1-1, C1-1      35 Daire
-25/09/2018       B1-2, C1-2      36 Daire
-26/09/2018       B1-3, C1-3      36 Daire
-27/09/2018       B1-4, B1-5      31 Daire
 
BİR HAFTA EK SÜRE ALINMIŞTIR

 Konutunun ödeme günü geldiğinde üyelerimizin Derince Ziraat Bankasına giderek gerekli işlemleri yapması gerekmektedir. Bunun yanında üyelerimizden gelen talep doğrultusunda peşin ödemeler konusunda zaman talebinde bulunulmuştur. KOGACE Yönetimi olarak bu konuda TOKİ yetkilileri ile yoğun bir görüşme gerçekleştirmiş. Zaman kazanabilme adına 28 Eylül ile 5 Ekim tarihleri arasında zamanında ödeme yapamayan üyelerimiz için bir müddet daha elde edilmiştir. Peşinatlarda son gün 5 Ekim olarak ifade edilmiştir. 
 
HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN

Yine kamuoyunu meşgul eden bir husus ise; yönetim kurulu içinde azınlıkta kalanların yönetim kurulu üyelerinin olağanüstü kongre talepleri için imza toplamalarına karşın, sanki çoğunlukta olan yönetim kurulu üyelerinin olağanüstü kongre istemiyor algısı da gerçekleri yansıtmamaktadır. Başkan Çetin Gürol ve ekibi olarak kesinlikle konutların teslimi tamamlanmasının ardından olağanüstü kongre kararı alarak sandığa gideceğimizi ifade etmişizdir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, olağanüstü genel kurul kararımızı da konutlarımızın teslimlerinin tamamlanması ardından vereceğimizden de hiç kimsenin şüphesi olmasın.”
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TÜRKİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]