• 0

13 Eylül 2018, 16:25 - Anasayfa // BELEDİYE Haberi yazdır

Tokat Şehir Müzesi açılışa hazırlanıyor

Tokat Şehir Müzesi açılışa hazırlanıyor

Tokat Belediyesi tarafından tarihi Sulusokak Bölgesinde hazırlanan Şehir Müzesi'nde sona gelindi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Yaklaşık 500 yıllık Tokat Tarihinin sergilendiği Müze’de Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, çalışmaları yerinde inceledi.
 
Tokat’ı daha iyi tanıtmak için Şehir Müzesi oluşturduklarını ifade eden Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Müze için yaklaşık 10 aydır çalışmaların devam ettiğini belirtti.
 
Başkan Eroğlu Şehir Müzesiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tokat’ımızın 500 yıllık tarihini sergilediğimiz;  yaşamıyla, Tokat’ın kültürüyle, şu zamana kadar yetiştirdiği şahsiyetlerle, Tokat’ın iktisadi hayatıyla yani özetle Tokat’ın her şeyini birebir tanıttığımız güzide bir mekân olan Şehir Müzemizde son aşamaya geldik. Müze alanımız, 900 Adımda 900 Yıllık eserleri görebileceğimiz, dünyada eşi benzeri olmayan, açık hava müzesi olan Sulusokağımızda yer almaktadır. Yaklaşık 3000 m2lik bir alanda Tokat’la ilgili bütün hususları burada birebir sergiliyoruz. 1. Katında Tokat Kebap Ocağı, birçok tarihi figürlerin olduğu, sağlı sollu yemenicilerin, urgancıların, bakırcıların bulunduğu Tokat’a has geçmişteki insanların hangi el sanatlarıyla ve hangi geçim kaynaklarıyla iştigal halinde olduğunu gösteren dükkanlarımız var.  Yazmacılarımız ve atölyemiz mevcut. Küçük evlatlarımız burayı gezdiklerinde bir yazmayı kendileri basabilecekler. Aynı şekilde çömlek atölyesi de yaptık. Yine evlatlarımız çömleklerin nasıl yapıldığını burada birebir uygulayarak görebilecekler. 1. Katımız bu unsurlardan müteşekkil. 2. Kat girişimizde önce fuaye salonumuz var. Birçok sanat görsellerini bu fuaye salonunda sergilemek istiyoruz. Girizgah bölümümüzde Tokat’a dair birçok unsurla siz değerli hemşerilerimizi karşılıyoruz. En üst katımızda ise Tokat’a dair birçok bilginin, şahsiyetlerin birebir mumya heykelleri, bazı ilçelerimize yönelik şuanda önemli bir eser olarak gözüken tarihi eserlerin yine birebir uygulamalarını bulabileceğimiz ve gezdiğimizde Tokat’ın tarihini, önemli şahsiyetlerini, el sanatlarını ve ticari faaliyetlerini gözlemleyebileceğiz. Biz de bu müze vasıtasıyla hem hemşerilerimizin hem de dışardan Tokat’a gelen insanlarımızın Tokat’ı daha iyi tanımalarına vesile olacağız. Güzel bir çalışma oldu. Yaklaşık 9-10 aydır burada bu eseri bu hale getirmek için ekiplerimizle çalışıyoruz. İnşallah birkaç aya kadar hizmete açacağız. Şehrimize önemli bir katkı sağlayacağına inandığım bu müzenin hem Tokat’a hem bölgeye hem Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum."
 
 
 




Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer BELEDİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?







Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.092 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]